Austriacy nie chcą umów CETA i TTIP

Austriacy nie chcą  umów CETA i TTIP
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pod petycją przeciwko transatlantyckim umowom o wolnym handlu: między UE i Kanadą (CETA) oraz UE i USA (TTIP) podpisało się w Austrii ponad 550 tys. osób, co sprawia, że temat ten musi być poddany pod dyskusję w parlamencie - podaje w poniedziałek agencja AFP.

Sygnatariusze dokumentu domagają się uchwalenia ustawy zakazującej "podpisania, przyjęcia lub zawarcia" tych transatlantyckich umów handlowych.

Inicjatywę wspiera zarówno skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), jak i Zieloni oraz szefowie rządzącej Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) kanclerza Christiana Kerna.

Zgodnie z austriackim prawem, jeśli liczba sygnatariuszy petycji przekroczy 100 tys., dokument musi być przedmiotem debaty parlamentarnej. Dokument sprzeciwiający się umowom CETA i TTIP podpisało 562 552 obywateli, czyli 8,9 proc. elektoratu.

Sukces, który odniosła inicjatywa, z zadowoleniem przyjęły organizacje pozarządowe, m.in. antyglobalistyczny Attac czy walczący o ochronę środowiska Greenpeace.

Szef FPOe Heinz-Christian Strache podkreślił w komunikacie, że petycja powinna "przełożyć się na austriackie prawo". Jednak - jak zauważa AFP - szanse, że parlament przyjmie ustawę, jakiej domagają się sygnatariusze, są niewielkie.

15 lutego Parlament Europejski w Strasburgu ma głosować nad ratyfikacją Całościowego Gospodarczego i Handlowego Porozumienia UE-Kanada (CETA). Wówczas możliwe będzie jego tymczasowe stosowanie, dotyczące tylko relacji handlowych. Tekst musi być później zatwierdzony przez wszystkie kraje członkowskie; do tego czasu zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.

CETA, podpisana przez Unię Europejską i Kanadę 30 października 2016 r., budzi spore obawy wśród organizacji pozarządowych, związków zawodowych i obrońców środowiska. Poza zniesieniem praktycznie wszystkich ceł we wzajemnym handlu umowa usunie też większość barier pozataryfowych i zliberalizuje handel usługami.

Jak podkreśla AFP, obecny prezydent Austrii Alexander Van der Bellen w kampanii wyborczej zapowiadał, że odmówi zatwierdzenia CETA. Brak ratyfikacji CETA przez którekolwiek państwo unijne poważnie zagroziłby tej umowie.

Równie kontrowersyjna negocjowana umowa o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) stoi pod znakiem zapytania z powodu dojścia do władzy w USA Donalda Trumpa. W poniedziałek podpisał on dekret formalnie rozpoczynający proces wycofywania się Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Austriacy nie chcą umów CETA i TTIP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!