Banki i nadzór bankowy są współodpowiedzialne za problem z kredytami we frankach

Banki i nadzór bankowy są współodpowiedzialne za problem z kredytami we frankach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do 11 marca sektor bankowy ma się ostatecznie ustosunkować do propozycji szefa Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącej przewalutowania kredytów frankowych.

Niewykluczone, że banki przedstawią swój pomysł - mówi Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej. - Cześć tych banków, które udzielały kredytów we frankach obywatelom Polski, w swoich własnych krajach macierzystych gdzie mają centrale, nie oferowało produktów w obcych walutach. Jest to związane z faktem, że zawsze istnieje ryzyko kursowe i ten kredytobiorca nie musi być biegły we wszystkich niuansach – uważa gość.

Warto zauważyć, że w bankach w Austrii też udzielono wiele kredytów hipotecznych we frankach, bo one się po prostu bardziej opłacalne, ze względu na niskie stopy procentowe w Szwajcarii.



Banki powinny pamiętać o ryzyku

Z pewnością banki jako instytucje specjalistyczne powinny jednak brać pod uwagę ryzyko walutowe, jakie wiąże się z kredytem w walucie obcej - dodaje Krzysztof Sobczak z Wydawnictwa Wolters Kluwer. - Kiedy ta największa fala kredytów frankowych powstała, banki generalnie zawyżały zdolność kredytową – przypomina gość.

A banki mają jeszcze jeden powód żeby poważnie myśleć o dobrych rozwiązaniach, bo te kredyty są też dla nich problemem. - Jeśli ktoś wziął milion złoty kredytu na zakup mieszkania, bo wtedy tyle ono kosztowało, a teraz mieszkanie jest warte 700 tys. zł. To dla banku jest to trudny kredyt – wyjaśnia gość.



Gdzie był wtedy nadzór bankowy?

Adam Czerniak ekonomista Polityka Insight i SGH zwraca jednak uwagę, na to, że zabrakło być może skutecznego nadzoru nad bankami, które dawały kredyty na ponad 100 procent wartości nieruchomości. - Banki myślę w krótkim terminie, bo w tej perspektywie z zysku rozliczają ich akcjonariusze. A organem, który powinien dbać o stabilność sektora finansowego w dłuższym okresie jest nadzór finansowy – mówi ekspert.

Zgadza się z tym Marek Kłoczko z KIG. - Każda firma, a bank też jest firmą tak powinna kształtować swój portfel produktów, żeby minimalizować także swoje ryzyko. Decyzje o udzielaniu kredytów we frankach zwiększały ryzyko banków – dodaje.

Jeśli nie uda się porozumieć z sektorem bankowym w sprawie przewalutowania kredytów frankowych, KNF skorzysta wobec banków ze swoich instrumentów nadzorczych - zapowiada przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. Są to między innymi dodatkowe wymagania dotyczące kapitałów banków.

W piątek odbyło się kolejne z cotygodniowych już spotkań przedstawicieli Komisji Nadzoru Finansowego i banków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Banki i nadzór bankowy są współodpowiedzialne za problem z kredytami we frankach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!