Banki w USA rozpoczynają sezon wyników

Banki w USA rozpoczynają sezon wyników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czwartek na Wall Street przyniósł w ciągu dnia nowe rekordy głównych indeksów, lecz na zamknięciu inwestorzy przystąpili do realizacji zysków i sesja zakończyła się na lekkich minusach. Największe amerykańskie banki rozpoczęły sezon publikacji wyników spółek w USA.

  • Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,14 proc. do 22.840,52 pkt.
  • S&P 500 stracił 0,17 proc. i zakończył dzień na poziomie 2.550,93 pkt.
  • Nasdaq Comp. zniżkował o 0,18 proc. i wyniósł 6.591,51 pkt.

Amerykańskie banki nieoficjalnie zainaugurowały początek sezonu wyników za trzeci kwartał.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się wzrostu zysków spółek z S&P 500 w III kw. o 3 proc. wobec 10,9 proc. w II kw. Od połowy września oczekiwania dla dynamiki zysków w III kw. spadły z +5,2 proc. W IV kw. oczekuje się wzrostu zysków o 11,9 proc., a dla całego 2017 r. o 10,7 proc.

Amerykańskie spółki wykupują przed terminem obligacje, by zdążyć przed likwidacją ulgi odsetkowej - informuje Bloomberg. Obecnie firmy z USA mogą odliczyć od dochodu odsetki od wyemitowanego długu. Reforma podatkowa, przy obecnych założeniach, ma znieść tę ulgę. Amerykańskie blue-chipy w tym roku starały się skupić dług za blisko 180 mld USD wobec niecałych 90 mln USD rok temu.

Pod koniec tygodnia z USA napływają dane o inflacji.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA we wrześniu wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca i 2,6 proc. rok do roku, zgodnie z konsensusem. Dla miary rdr to najwyższy odczyt od lutego 2012 r.

Największy udział we wzroście składnika miały ceny energii, które wzrosły o 3,4 proc. - najmocniej od początku roku.

Powyżej oczekiwań (w obu przypadkach o 0,2 pkt. proc.) uplasowały się wskaźniki bazowe, które wyniosły 0,4 proc. mdm i 2,2 proc. rdr.

Dane PPI zapowiadają piątkowy odczyt CPI. Tu rynek spodziewa się 0,6 proc. mdm i 2,3 proc. rdr.

Interpretacja wskaźników makro z USA za wrzesień i kolejne miesiące obarczona będzie sporą dozą niepewności z uwagi na skutki huraganów.

Fed poinformował 11 października wieczorem, że w następstwie uderzenia Harvey i Irmy "zagregowanie szacunków dla produkcji przemysłowej napotka w kilku miejscach trudności".

Do poziomów sprzed huraganów wracają dane o wyższej częstotliwości. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 15 tys. do 243 tys. z 258 tys. tydzień wcześniej. To najniższy odczyt od końca sierpnia.

Dane inflacyjne odczytywane będą mimo wszystko w kontekście polityki monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Rynek odebrał opublikowany 11 października protokół z wrześniowego posiedzenie Fed jako raczej gołębi.

Z jednej strony, dokument potwierdził wyceniany przez rynek scenariusz grudniowej podwyżki stóp procentowych. ("Wielu członków Rezerwy Federalnej uznało, że kolejna podwyżka stóp procentowych w 2017 r. może być zasadna").

Większą jednak uwagę przykuło stwierdzenie, iż "wielu uczestników wyraziło obawę, że niskie tegoroczne odczyty inflacji mogą odzwierciedlać nie tylko (oddziaływanie - PAP) czynników o charakterze przejściowym, ale także wpływ czynników, które mogą okazać się bardziej trwałe".

Preferowana miara inflacji wg Fed - deflator PCE - w sierpniu wyniósł jedynie 1,4 proc. rdr, tyle samo ile w lipcu. W ujęciu bazowym wskaźnik spadł do 1,3 proc. rdr, wobec 1,4 proc. rdr miesiąc wcześniej. Odczyt bazowego PCE był najniższy od listopada 2015 r. Cel inflacyjny Rezerwy Federalnej to 2 proc.

Notowania ropy naftowej zniżkują w czwartek 1,4-1,9 proc. Rynek interpretuje doniesienia z OPEC, IEA i o ilości ropy w magazynach w USA.

Baryłka ropy WTI w dostawach na XI w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,6 USD, a Brent w dostawach na XII w Londynie zniżkuje do 56,64 USD.

OPEC prognozuje, że zapasy ropy w krajach rozwiniętych spadną do poziomu pięcioletniej średniej (preferowana miara zapasów wg kartelu) do końca III kw. 2018 r. - podał Bloomberg za źródłami. Założenia oparte są na utrzymaniu poziomu produkcji przez Libię i Nigerię oraz wzroście produkcji z łupków w USA o nie więcej niż 500 tys b/d.

Z czwartkowych prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) wynika tymczasem, że produkcja ropy w USA wzrośnie w 2018 r. o 820 tys. b/d vs 350 tys. w br.

Rynek negatywnie przyjął szacunki agencji, że choć w 2017 r. globalne zapasy ropy spadną po raz pierwszy od 2013 r., to w przyszłym roku ich spadek wyhamuje, co ograniczy przestrzeń do wzrostu cen surowca.

"Wiele zostało osiągnięte w celu stabilizacji rynku. (...) Biorąc pod uwagę cały 2018 r., popyt na ropę oraz produkcja spoza OPEC będą rosnąć mniej więcej w takiej samej skali (...), co może stanowić ograniczenie dla wyższych cen ropy" - napisano w raporcie.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,75 mln baryłek, czyli o 0,6 proc., do 462,22 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się spadku zapasów o 2,4 mln.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Banki w USA rozpoczynają sezon wyników

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!