Bankowcy prognozują w ciągu 5 lat kryzys, który odbije się na polskiej gospodarce

Bankowcy prognozują w ciągu 5 lat kryzys, który odbije się na polskiej gospodarce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo dobrych prognoz dot. średniego wzrostu PKB na najbliższe lata, to zdaniem 3/4 bankowców w tym czasie może czekać nas kryzys, który odbije się na polskiej gospodarce - podał we wtorkowym raporcie Związek Banków Polskich.

  • Bankowcy wskazują, że na ogólnie pozytywnym obrazie polskiej gospodarki widać pierwsze rysy. Mimo, iż w porównaniu do ubiegłego roku wartość kredytów udzielonych przez polskie banki wzrosła, to niepokojący się wydaje rosnący udział kredytów nieregularnych w portfelach polskich banków.
  • Związek zauważa, że niepokojący jest również spadek rentowności banków. "Tegoroczna wartość wskaźnika ROE (rentowności kapitału własnego) jest znacznie niższa niż w pozostałych krajach UE.
  • Na niekorzyść dla całego sektora wpływają wysokie obciążenia finansowe (w tym m.in. podatek bankowy, opłata ostrożnościowa, czy koszty związane z wprowadzeniem split payment) oraz coraz większy stopień regulacji (dyrektywa RODO, PSDII oraz regulacje w zakresie MREL).

W raporcie czytamy, że dane statystyczne i prognozy ukazują pozytywny obraz polskiej gospodarki, bowiem od kilku lat osiągamy wysoki wzrost produktu krajowego brutto (PKB) względem innych europejskich krajów.

Związek przytacza dane Międzynarodowego Fundusz Walutowego (IMF), z których wynika, że średnie roczne tempo wzrostu polskiej gospodarki w okresie ostatnich 5 lat osiągnęło poziom 2,9 proc. MFW prognozuje ponadto, że w ciągu najbliższych 5-ciu lat (2018-2023) średni wzrost polskiego PKB wyniesie 3,1 proc.

ZBP zwraca jednak uwagę, że optymizm jest przedwczesny. "Analitycy ostrzegają, iż tegoroczny, rekordowy przyrost polskiego PKB nie zwiastuje długofalowego trendu i może niebawem ulec korekcie w wyniku możliwej zmiany cyklu koniunkturalnego. Potwierdzają to m.in. dane Związku Banków Polskich, według których na możliwość wystąpienia kryzysu gospodarczego w Europie w perspektywie najbliższych 5 lat wskazuje aż 77 proc. pytanych o to bankowców" - czytamy w analizie.

Bankowcy wskazują, że na ogólnie pozytywnym obrazie polskiej gospodarki widać pierwsze rysy. Mimo, iż w porównaniu do ubiegłego roku wartość kredytów udzielonych przez polskie banki wzrosła (ich wartość według Europejskiej Federacji Bankowej wzrosła o 26 mld euro do 301,7 mld zł) to niepokojący się wydaje rosnący udział kredytów nieregularnych w portfelach polskich banków. Obecnie wynoszą one 6 proc. "Jeszcze 3 lata temu wartość ta była o 2 punkty procentowe niższa. Najniższy poziom kredytów nieregularnych w swoim portfelu zanotowała Szwecja (0,9 proc.) oraz Luksemburg (1,2 proc.). W Europie w tym aspekcie obserwowana jest tendencja spadkowa - obecnie średnia europejska wynosi około 4,5 proc. w stosunku do prawie 8 proc. w roku 2012" - dodał ZBP.

Związek zauważa, że niepokojący jest również spadek rentowności banków. "Tegoroczna wartość wskaźnika ROE (rentowności kapitału własnego) jest znacznie niższa niż w pozostałych krajach UE. ROE polskiego sektora bankowego wynosi obecnie 6,9 proc. co oznacza wynik gorszy od ubiegłorocznego o prawie 1 punkt procentowy utwierdzając tym samym trend spadkowy (w 2016 roku poziom ROE wynosił około 11 proc.). Warto dodać, że w tym samym okresie sześć europejskich krajów osiągnęło w obecnym zestawieniu dwucyfrowe ROE, z czego najwyższe udało się osiągnąć krajom z naszego regionu w tym Węgrom (14,5 proc.) oraz Czechom (13 proc.)" - wykazano w raporcie.

ZBP podkreślił, że dynamiczne zmiany zachodzące w europejskim systemie prawno-finansowym na przestrzeni ostatnich kilku lat wymuszają wiele zmian. Według bankowców muszą one uwzględniać, zarówno rosnące oczekiwania rynku, jak i samych klientów - m.in. ciągła optymalizacja oferty produktowej, czy wdrażanie najnowszych technologii w obszarze usług płatniczych.

"Na niekorzyść dla całego sektora wpływają wysokie obciążenia finansowe (w tym m.in. podatek bankowy, opłata ostrożnościowa, czy koszty związane z wprowadzeniem split payment) oraz coraz większy stopień regulacji (dyrektywa RODO, PSDII oraz regulacje w zakresie MREL). Należy pamiętać, iż możliwa zmiana cyklu koniunkturalnego nie będzie korzystna w szczególności dla polskiego sektora finansowego z uwagi na utrzymujące się spadki w poziomie atrakcyjności sektora bankowego dla zagranicznych inwestorów" - oceniono.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Bankowcy prognozują w ciągu 5 lat kryzys, który odbije się na polskiej gospodarce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!