Bankowy Tytuł Egzekucyjny niekonstytucyjny

Bankowy Tytuł Egzekucyjny niekonstytucyjny
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego i uznał, że kierowane przez banki do egzekucji wierzytelności z pominięciem postępowania sądowego są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa.

Wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka mówi, że banki są ustawowo zobowiązane do zabezpieczania depozytów, do dbania o nasze oszczędności i muszą korzystać z prawnych instrumentów, które pozwalają na ściąganie długów tak, aby zapewnić bezpieczeństwo depozytów.

Inne instrumenty prawne

- W sytuacji kiedy banki nie będą mogły wystawiać BTE, będą musiały korzystać z innych instrumentów prawnych. Klienci banków, którzy będą chcieli zaciągać kredyt będą niestety zmuszeni przedstawiać notarialne oświadczenia o poddaniu się egzekucji. To będzie oznaczało to samo co BTE. Różnica będzie polegać na tym, że oświadczenie to będzie składane u notariusza i będzie kosztowało - mówi gość Jedynki.

Atmosfera niechęci do banków

Według niego ten wyrok to swoiste dopełnienie atmosfery niechęci do banków, która została wygenerowana w ciągu ostatnich kilku miesięcy w związki z sytuacją tzw. frankowiczów. - Ten wyrok wpisuje się w tę atmosferę, gdzie przede wszystkim emocje wzięły górę, a nie chłód racjonalności. Przez wielu ten wyrok będzie postrzegany jako swoiste zwycięstwo klientów banków nad bankami, a tak naprawdę jest to pyrrusowe zwycięstwo. Ten wyrok wzmacnia tych, którzy długów nie spłacają - podsumowuje Jerzy Bańka.

Kto zyska, a kto straci?

Zdaniem Kamila Maliszewskiego z Domu Maklerskiego mBanku, oświadczenia notarialne siłą rzeczy nie będą wymagane w przypadku każdego kredytu. - Jeśli chodzi o pożyczki gotówkowe mniejszej wartości, koszty takiej operacji byłby zdecydowanie zbyt duże, banki będą musiały w jakiś sposób zrezygnować z tej formuły. Jeśli zaś mówimy o dużych kredytach to koszt transakcyjny nie będzie dużo ważył. Tu banki będą chciały się dodatkowo zabezpieczać. I tu nie jest do końca oczywiste, kto zyska, a kto straci na wyroku Trybunału - podkreśla.

Jak działał Bankowy Tytuł Egzekucyjny? Może wystawić go bank lub jego oddział. Później składa on do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Sąd ma na to 3 dni, a wniosek ocenia jedynie pod względem formalnym.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bankowy Tytuł Egzekucyjny niekonstytucyjny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!