MPiT: Bardzo dobre wyniki polskiego eksportu

MPiT: Bardzo dobre wyniki polskiego eksportu
W 2018 roku polski eksport wyniósł 221 mld euro i był wyższy o 7 proc. w porównaniu do 2107 roku (Fot. Pixabay)

Biorąc pod uwagę istotne czynniki zmienności otoczenia gospodarczego Polski, w tym spowolnienie wzrostu PKB i popytu zagranicznego naszych głównych parterów handlowych, ogólnoświatowe spowolnienie w wymianie towarów oraz niepewności w zakresie polityk celnych i wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, osiągnięte w 2018 r. wyniki obrotów towarowych handlu zagranicznego należy uznać za bardzo dobre - mówi szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

  • W kontekście sygnałów napływających z gospodarki niemieckiej (czego potwierdzeniem jest spadek PKB w III kw. w ujęciu kw/kw, spowolnienie handlu i zamówień oraz styczniowe obniżenie prognoz wzrostu PKB na rok 2019 r. do poziomu 1 proc.) szczególnie cieszy wysoki wzrost sprzedaży na ten rynek (o 9,6 proc.).
  • Dynamicznie w 2018 r. rosła także sprzedaż na wiele rynków pozaunijnych, m.in. do USA, Rosji, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, Chile oraz na Białoruś.
  • W 2018 r. po raz kolejny obroty towarowe handlu zagranicznego osiągnęły rekordowo wysoką wartość. Eksport wyniósł 221 mld euro i był wyższy o 7 proc. (r/r), a import wyniósł blisko 226,1 mld euro, tj. wzrósł o 9,7 proc.

 

Resort przedsiębiorczości i technologii podkreśla, że biorąc pod uwagę istotne czynniki zmienności otoczenia gospodarczego Polski, w tym spowolnienie wzrostu PKB i popytu zagranicznego naszych głównych parterów handlowych, ogólnoświatowe spowolnienie w wymianie towarów (wg MFW w ujęciu realnym spowolniło o 1,3 pkt. proc., tj. do 4 proc.) oraz niepewności w zakresie polityk celnych oraz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, osiągnięte w 2018 r. wyniki obrotów należy uznać za bardzo dobre.

Wyższa dynamika importu wynikająca z silnego popytu konsumpcyjnego, ożywienia w inwestycjach oraz wyższych cen nośników energii, w tym ropy naftowej, skutkowała pogorszeniem zrównoważenia wymiany towarowej. Notowana za 2017 rok nadwyżka w wysokości 0,56 mld euro uległa przekształceniu w deficyt na poziomie 5 mld euro.

W 2018 r. lista pięciu najważniejszych rynków eksportowych, kształtowała się tak samo jak przed rokiem. Już tradycyjnie pierwsze miejsce zajęły Niemcy (28 proc. udziału), z kolei na kolejnych pozycjach uplasowały się: Czechy (6,4 proc.), Wielka Brytania (6,2 proc.), Francja (5,5 proc.) oraz Włochy (4,6 proc.).

Jeśli chodzi o kolejność, nie odnotowano zmian także na liście najważniejszych rynków importowych. W 2018 r. prezentowała się ona następująco: Niemcy – ok. 22,5 proc. udziału, Chiny – ok. 11,5 proc., Rosja – ok. 7,5 proc., Włochy – 5 proc., Francja – ok. 3,5 proc.

Eksport do całej Unii Europejskiej wzrósł o ok. 7,5 proc. (do 177,6 mld euro). - W kontekście sygnałów napływających z gospodarki niemieckiej (czego potwierdzeniem jest spadek PKB w III kw. w ujęciu kw/kw, spowolnienie handlu i zamówień oraz styczniowe obniżenie prognoz wzrostu PKB na rok 2019 r. do poziomu 1 proc.) szczególnie cieszy wysoki wzrost sprzedaży na ten rynek (o 9,6 proc.). Wśród ważniejszych krajów unijnych szybko także zwiększył się eksport do Niderlandów (o ok. 10 proc.), na Węgry (o 8 proc.), na Słowację (o ok. 9,5 proc.) oraz do Belgii (o ponad 13 proc.). Na tym tle słabo wypada niespełna 3-proc. wzrost eksportu do Wielkiej Brytanii. W 2018 r. nadwyżka obrotów z UE wyniosła ok. 45,7 mld euro, tj. poziom o prawie 4,8 mld euro wyższy niż przed rokiem - zwraca uwagę MPiT.

Eksport do pozostałych krajów rozwiniętych gospodarczo (poza UE) zwiększył się o 7,6 proc. (do 14,6 mld euro), w tym do USA o ok. 12,5 proc., Norwegii o ok. 10 proc., RPA (o 15 proc.), Izraela (o ok. 8 proc.) i Japonii (o ok. 14 proc.). Z drugiej strony wolno w tej grupie krajów rosła sprzedaż do Szwajcarii (o 1,9 proc.) oraz Kanady (o ok. 1,5 proc.).

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!