Berlusconi wśród 800 Włochów zamieszanych w aferę panamską

Berlusconi wśród 800 Włochów zamieszanych w aferę panamską
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tygodnik "L'Espresso" opublikował w piątek jako jedyne pismo we Włoszech listę pierwszych stu spośród nazwisk ośmiuset Włochów zamieszanych w aferę "papierów panamskich". Poczesne miejsce zajmuje były premier i magnat medialny Silvio Berlusconi.

"L'Espresso" podaje, że jedno z przedsiębiorstw imperium medialnego Berlusconiego, zarejestrowane w 1992 r. i zlikwidowane w 2008 r. American Film Company (AFC), sprzedało jednej z zagranicznych firm Berlusconiego prawa do eksploatacji amerykańskich filmów.

W konsekwencji były szef rządu włoskiego został skazany w 2012 roku na cztery lata więzienia za unikanie płacenia podatków i nielegalny zakup praw do amerykańskich filmów od różnych zagranicznych przedsiębiorstw.

Sprawa ta znalazła finał przed włoskim sądem w ramach procesu w tak zwanej "sprawie Mediaset".

Mimo iż z inicjatywy premiera Berlusconiego oszustwa podatkowe zostały swego czasu przekwalifikowane we włoskim ustawodawstwie z kategorii przestępstw do kategorii "wykroczeń administracyjnych", Berlusconi został w 2012 roku skazany na cztery lata więzienia.

Tygodnik "L'Espresso" jest jedynym włoskim pismem współpracującym z Międzynarodowym Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), które ujawniło "Panama Papers".

Na wspomnianej liście ośmiuset Włochów znajdują się między innymi projektant mody Valentino oraz aktor i reżyser Carlo Verdone.

Według tygodnika te nazwiska zostały ujawnione obok nazwisk przedsiębiorców, polityków, osobistości ze świata mody i show-biznesu oraz sportu.

"L'Espresso" umieszcza na swojej liście nazwiska i nazwy związane z mafią, jak np. dziesiątki zagranicznych spółek mających bezpośrednie powiązanie z "ojcami chrzestnymi" kalibru Salvatore Toto Riiny i Bernardo Provenzano, najwyższymi bossami sycylijskiej mafii Cosa Nostra, skazanymi na wysokie kary więzienia.

Występuje także nazwisko powiązanego z mafią Angelo Zito, finansisty, skazanego w 2000 roku skarbnika klanu przestępczego, któremu przewodzi w sycylijskim miasteczku Brancaccio słynna rodzina Graviano. Według wyroku sądowego Zito "zarządzał krociowymi inwestycjami szefów mafijnych za granicą", z których - jak podkreśla "L'Espresso" - państwo włoskie nie odzyskało ani centa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!