Bez wizji, ale z rozmysłem

Bez wizji, ale z rozmysłem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

II Rzeczpospolita gospodarczym tygrysem Europy nie była: w powszechnej świadomości jawi się jako kraj jeśli nie zacofany, to nie najzamożniejszy. Wizerunek w zasadzie prawdziwy, ale nie uwzględniający trudnych warunków. Budowę gospodarki po odzyskaniu niepodległości można zakwalifikować do "sportów ekstremalnych".

Na początku nie było administracji, instytucji państwowych, nawet jednolitego prawa (choć z Małą Konstytucją ówczesne elity uwinęły się w ekspresowym tempie). Był obszar trzech dotychczasowych zaborów, z których każdy miał inną strukturę gospodarki, system prawny, a po części również i inną mentalność społeczeństwa.

Gdy zatem nie odczuwamy satysfakcji z faktu, że poziom rozwoju gospodarki sprzed I wojny światowej osiągnęliśmy dopiero w II połowie lat 30. zeszłego stulecia, to pamiętajmy jednocześnie, jaki był punkt startu. W chwili odzyskania niepodległości Polska była w ruinie. Bez przenośni.

Od zera

Komisja Odszkodowań Delegacji Polskiej na paryską konferencję pokojową oszacowała, że poziom produkcji przemysłowej z 1919 r. sięgnął w Polsce ok. 30 proc. stanu sprzed 1914 r. w tych samych granicach. Wskutek zniszczeń wojennych przemysł dawnego Królestwa Polskiego zatrudniał w 1919 r. ledwie 14 proc. liczby robotników pracujących tam w 1913 r. W gruzach leżało 1,8 mln budynków, 2399 mostów, 574 dworców kolejowych...
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bez wizji, ale z rozmysłem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!