Bezsensowna fuzja - komentarze do planów Deutsche Banku i Commerzbanku

Bezsensowna fuzja - komentarze do planów Deutsche Banku i Commerzbanku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bezsensowna fuzja - tak komentuje we wtorek berliński dziennik "Tagesspiegel" plany połączenia dwóch największych niemieckich prywatnych banków: Deutsche Banku i Commerzbanku. "Stuttgarter Zeitung" dodaje, że wielkość nie oznacza odporności na wstrząsy.

"Obecnie Deutsche Bank i Commerzbank trzymają się nawzajem w szachu konkurując cenami i ofertami. Jeśli dwa giganty się połączą, to rolę tę będą musiały przejąć kasy oszczędności i banki spółdzielcze. Nie jest to dobry scenariusz" - pisze lewicowo-liberalny "Tagesspiegel". "Gdyby nowy superbank był silny i zdrowy, można byłoby to zaakceptować. Ale obie instytucje finansowe nie pozbędą się problemów tylko dlatego, że się połączą" - dodaje.

Dwa największe prywatne banki RFN - Deutsche Bank i Commerzbank - rozpoczęły w poniedziałek rozmowy na temat fuzji. Na połączenie gigantów, które od lat notują straty, naciska niemiecki rząd. Giełda zareagowała pozytywnie na wiadomość o planowanej operacji.

"Politycy dają się najwyraźniej olśnić wielkością. W czasach kryzysu finansowego obowiązywała przecież zasada: too big to fail (za duży, żeby upaść - red.). Co oznaczało po prostu, że w razie wątpliwości bank był ratowany przez podatnika" - przypomina "Stuttgarter Zeitung" wydawany na południu Niemiec. "Ale to już przeszłość. To, że zapomina się o doświadczeniach Lehman Brothers jest niesłychane" - oburza się dziennik.

Wicekanclerz Niemiec i minister finansów Olaf Scholz (SPD), który naciska na fuzję uważa, że należy wzmocnić niemiecki sektor bankowy, gdyż tylko wtedy będzie on w stanie konkurować z globalnymi graczami. Dodatkowo, skarb państwa wciąż posiada 15 proc. akcji Commerzbanku, które dostał w zamian za uratowanie go przed bankructwem w 2009 roku.

Inaczej widzi to gospodarczy dziennik "Handelsblatt". "Gorzka prawda jest taka, że Deutsche Bank jest skazany na sukces w rozmowach z Commerzbankiem. Wyjście z trudności o własnych siłach trudno sobie wyobrazić" - diagnozuje gazeta. "Powody są różne, ale można je sprowadzić do wspólnego mianownika: rynek kapitałowy stracił wiarę, że Deutsche Bank może sobie poradzić sam z wyjściem z bagna" - dodaje.

Giełdowa wartość Deutsche Banku wynosi obecnie około 16 mld euro. Znalazł się on w pierwszej dziesiątce rankingu firm przynoszących największe straty akcjonariuszom w 2018 roku. Papiery koncernu straciły na wartości 56 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezsensowna fuzja - komentarze do planów Deutsche Banku i Commerzbanku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!