BGK negocjuje zakup 680 mieszkań na wynajem

BGK negocjuje zakup 680 mieszkań na wynajem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Należąca do Banku Gospodarstwa Krajowego spółka BGK Nieruchomości prowadzi negocjacje cenowe m.in. z deweloperami ws. zakupu 680 mieszkań w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Bank podpisał pierwsze listy intencyjne w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Bank planuje, że najemcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań jeszcze w tym roku.

Jak wyjaśnił BGK w środowym komunikacie, są to cztery inwestycje na różnych etapach zaawansowania: w fazie projektowej, z ważnym pozwoleniem na budowę oraz w budowie. "Na ocenę czekają kolejne oferty złożone m.in. przez firmy deweloperskie, budowlane i towarzystwa budownictwa społecznego z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Trójmiasta i Łodzi" - podkreślił.

Cytowany w komunikacie prezes BGK Dariusz Kacprzyk wyjaśnił, że oferta będzie skierowana do osób, które nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych na kilkadziesiąt lat. "Chcemy przekonać Polaków, że można wynajmować mieszkanie w dobrym standardzie przez całe życie i móc decydować o wielkości lokalu czy miejscu zamieszkania w zależności od potrzeb życiowych i zawodowych" - zaznaczył.

Mieszkania te mają być wynajmowane przez osoby, których będzie stać na zapłatę czynszu. "Najemca będzie podpisywał umowę najmu na okres roczny, z możliwością przedłużenia. Partnerem najemcy będzie jeden podmiot. (...) Najemca, podpisując umowę, wprowadzi się do gotowego do zamieszkania lokalu z wyposażoną łazienką i kuchnią" - zaznaczył bank.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa BGK. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem. W ubiegłym roku zarząd banku powołał spółkę TFI BGK, w ramach której ma działać fundusz. Za jego inwestycje oraz zarządzanie aktywami ma odpowiadać zarejestrowana już spółka BGK Nieruchomości.

Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub będzie zlecał ich budowę. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź.

W pierwszym roku bank chce wydać w ramach funduszu tylko część pieniędzy. Najwięcej inwestycji zaplanowano w kolejnych dwóch latach.

W opinii BGK, polski rynek wynajmu mieszkań ma duży potencjał. "Według różnych szacunków w Polsce potrzeba ponad 700 tysięcy lokali. Polska z 356 mieszkaniami na 1000 mieszkańców zajmuje jedno z ostatnich miejsc w UE" - dodano.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BGK negocjuje zakup 680 mieszkań na wynajem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!