Białoruś i Chiny mogą zacieśnić współpracę w sferze zbrojeniowej

Białoruś i Chiny mogą zacieśnić współpracę w sferze zbrojeniowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka rozpoczyna w środę wizytę państwową w Chinach. Jej celem jest przyciągnięcie na Białoruś chińskich inwestycji i przeprowadzenie rozmów na temat ewentualnej współpracy w przemyśle zbrojeniowym.

"Jednym z filarów współpracy z Pekinem jest budowany od kilku lat białorusko-chiński park przemysłowy Wielki Kamień pod Mińskiem. Prezydent będzie się starał przyciągnąć do niego konkretnych chińskich inwestorów" - powiedział PAP dyrektor Centrum ds. Integracji Europejskiej, Jury Szaucou.

Park przemysłowy Wielki Kamień w założeniu ma być sztandarową chińską inwestycją na Białorusi. Powstaje on na mocy porozumienia międzyrządowego z 2010 roku i ma działać na zasadzie specjalnej strefy ekonomicznej, oferując przedsiębiorcom szereg ulg. Jak przypomina Szaucou, ma to być "wielkie centrum logistyczno-przemysłowym, które będzie dopełnieniem Nowego Jedwabnego Szlaku" i pozwoli wykorzystać potencjał Białorusi jako pośrednika między Chinami a UE.

"W tym kontekście Białoruś przejęła rolę Ukrainy. To ona miała pełnić funkcję pasa gospodarczego przy Nowym Jedwabnym Szlaku, jednak po wydarzeniach na Krymie i w Donbasie Chiny musiały zmienić plany" - tłumaczy PAP politolog Arsien Siwicki z Centrum Badań Strategicznych i Politycznych. "Mamy tu jednak do czynienia z trwającym konfliktem między białoruskim +biurokratyzmem+ w podejściu do gospodarki i chińskim +rynkowym pragmatyzmem+. Między innymi to dlatego tylko jedna chińska firma przeszła dotąd w całości procedurę rejestracji w parku przemysłowym" - ocenia ekspert.

Jego zdaniem władze w Mińsku liczą na to, że Chiny staną się "czymś w rodzaju inwestora strategicznego", który wesprze gospodarkę Białorusi w szerszym sensie, np. pomagając w restrukturyzacji kluczowych przedsiębiorstw.

Ekspert tłumaczy, że rozważając Białoruś jako partnera, Chiny "w istocie mają oczekiwania zbieżne z sugestiami MFW czy Banku Światowego"; chodzi o wyeliminowanie takich czynników ryzyka jak "niezmodernizowana, biurokratycznie zarządzana gospodarka i energetyczna zależność od Rosji". Z kolei w sferze polityki zagrożenia to możliwość powtórzenia scenariusza ukraińskiego i potencjalne problemy z przekazaniem władzy następcy Łukaszenki. Z punktu widzenia Chin kluczowe są także "poprawne relacje z Unią".

W delegacji białoruskiego prezydenta ma być m.in. przewodniczący Państwowego Komitetu Przemysłu Wojskowego Siarhiej Hurulou, z którym Łukaszenka odbył oficjalne spotkanie w poniedziałek. "To nie przypadek, że tuż przed wyjazdem spotkał się właśnie z nim. (...) Wspólne projekty w przemyśle zbrojeniowym to jeden z najbardziej perspektywicznych wątków współpracy białorusko-chińskiej" - mówi PAP Zmicier Pankawiec z opozycyjnej gazety "Nasza Niwa".

Dotychczasowa współpraca zaowocowała m.in. udanym projektem systemu wyrzutni rakietowych Polonez, które weszły latem na wyposażenie białoruskich sił zbrojnych. Również w tej dziedzinie impulsem do intensyfikacji współpracy były z jednej strony obawy wywołane działaniami Rosji na Ukrainie, z drugiej - niechęć Moskwy do dzielenia się z Mińskiem technologiami wojskowymi. Potencjalnych obszarów, w których współpraca ta mogłaby być kontynuowana, nie brakuje. "To mogłyby być systemy analogiczne do rosyjskich operacyjno-taktycznych rakiet Iskander czy systemów przeciwlotniczych S-300" - ocenia Siwicki.

Z geopolitycznego punktu widzenia, w niestabilnym rosyjskim sąsiedztwie, posiadanie takiego strategicznego partnera jak Chiny to duży plus. "Ten kraj pod względem militarnym praktycznie zrównał się z Rosją, poza tym zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" - mówi ekspert.

"Białoruś chciałaby zwiększyć sprzedaż swoich towarów do Chin. I chodzi nie tylko o nawozy potasowe, najważniejszy produkt eksportowy, ale także cały szereg innych produktów, od wyrobów przemysłowych po żywność" - mówi Szaucou. Jednak chociaż postulat zniwelowania przewagi Chin w dwustronnej wymianie handlowej często pada w oficjalnych wypowiedziach przedstawicieli władz, zdaniem Siwickiego szanse na jego zrealizowanie są niewielkie.

"Chiny to światowa fabryka, a Białoruś nie ma wiele do zaoferowania ponad to, co już sprzedaje" - przekonuje. Obroty handlowe między dwoma państwami od stycznia do czerwca br. wyniosły 966 mln dolarów, odnotowując spadek o 31 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2015 roku.

W maju 2015 roku prezydent Chin Xi Jinping przebywał z kilkudniową wizytą państwową na Białorusi. Również białoruski prezydent był w Chinach - we wrześniu ubiegłego roku wziął udział w obchodach rocznicy zakończenia wojny chińsko-japońskiej z lat 1937-1945.

Najważniejsze punkty wizyty Łukaszenki w Chinach to rozmowy z Xi i premierem Li Keqiangiem. Spotka się także z innymi przedstawicielami władz i wygłosi wykład na Uniwersytecie w Pekinie. Oficjalne oświadczenia służb prasowych szefa państwa białoruskiego zapowiadają podpisanie "około 30 dokumentów międzynarodowych dotyczących rozwoju współpracy" w różnych sferach. Wizyta potrwa do piątku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białoruś i Chiny mogą zacieśnić współpracę w sferze zbrojeniowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!