Białoruś nie zablokuje Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej

Białoruś nie zablokuje Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zapewnił w piątek, że jego kraj nie zablokuje podpisania porozumienia o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, gdyż rozstrzygnięto spór z Rosją w sprawie ceł za produkty naftowe. Zapowiedział też rosyjski kredyt.

Nawiązując do czwartkowego spotkania w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, Łukaszenka oświadczył, że stronom udało się porozumieć we wszystkich kwestiach.

29 maja w Astanie planowana jest uroczystość podpisania przez Białoruś, Rosję i Kazachstan porozumienia o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Łukaszenka groził jednak zablokowaniem podpisania umowy, jeśli nie zostaną usunięte ograniczenia w handlu między trzema państwami, w tym zwłaszcza opłaty celne za eksport produktów naftowych wytwarzanych na Białorusi z rosyjskiej ropy naftowej. W 2013 roku Białoruś przelała Rosji z tego tytułu 3,3 mld dolarów, a w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku już 600 mln.

Łukaszenka powiedział w piątek, że Białoruś porozumiała się z Rosją co do stopniowego znoszenia tych opłat. "W przyszłym roku mniej więcej połowa (opłat) zostanie na Białorusi i sądzę, że w 2016 r. ustalimy kwestię drugiej części. Około 1,5 mld dol. w przyszłym roku pozostanie w budżecie Białorusi. Mniej więcej tyle samo przelejemy do budżetu Rosji" - oznajmił.

Białoruski prezydent powiedział również, że w maju Rosja przeleje Białorusi 2 mld dol. kredytu na uzupełnienie rezerw walutowych. "Myślę, że za tydzień rozwiążemy tę kwestię praktycznie" - dodał.

Radio Swaboda komentuje te uzgodnienia tak: "Za podpis Łukaszenki Putin zapłaci 3,5 mld dol.".

Według niezależnych analityków białoruskich Łukaszenka, który jeszcze w marcu skrytykował przejęcie przez Rosję Krymu, nazywając to "złym precedensem", zbliżył teraz stanowisko do moskiewskiego. W czwartek zapewnił, że Białoruś będzie stać ramię przy ramieniu z Rosją, i zaproponował Moskwie koordynowanie działań w sprawie Ukrainy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!