XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Białoruś: z żalem przyjęliśmy decyzję UE o przedłużeniu sankcji

Białoruś: z żalem przyjęliśmy decyzję UE o przedłużeniu sankcji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

„Decyzja UE budzi tylko żal” – oświadczył w komunikacie rzecznik MSZ Białorusi Anatol Hłaz w reakcji na decyzję Rady Europejskiej, która w poniedziałek postanowiła przedłużyć embargo na broń wobec Mińska i sankcje wobec czterech osób.

"Sankcje to przeżytek. Są całkowicie rozbieżne z obecnym charakterem relacji między Białorusią i UE, które stają się coraz bardziej konstruktywne i wypełnione treścią" - napisał Hłaz w oświadczeniu przekazanym mediom.

Rzecznik MSZ wyraził nadzieję, że "pragmatyczna i oparta na zaufaniu współpraca wcześniej czy później przeważy logikę sankcji, które okazały się nieskuteczne".

"Białoruś jest gotowa na pełnowartościowe, dobrosąsiedzkie i partnerskie relacje z UE" - dodał Hłaz.

Kraje UE zdecydowały w poniedziałek o przedłużeniu na kolejny rok - do 28 lutego 2020 r. embarga dla Białorusi na broń i sprzęt, który mógłby być zastosowany do represji wewnętrznych z wyłączeniem sprzętu do biathlonu.

Ponadto wobec czterech osób, uważanych za związane z niewyjaśnionym do dzisiaj zaginięciem na Białorusi czterech osób z kręgów opozycyjnych w latach 1999-2000, utrzymane będą dotychczasowe restrykcje - zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu do UE.

Na liście sankcyjnej znajdują się: były minister spraw wewnętrznych Białorusi Uładzimir Naumau, Wiktar Szejman - były szef administracji prezydenta, ówczesny szef oddziałów specjalnych MSW Dźmitry Pauliczenka i były minister sportu i turystyki Jury Siwakou.

Są oni podejrzewani o związek z zaginięciem opozycyjnych polityków Wiktara Hanczara i Juryja Zacharanki, a także dziennikarza Dźmitryja Zawadzkiego i biznesmena Anatola Krasouskiego.

W 2004 roku - w odpowiedzi na te zaginięcia - UE wprowadziła sankcje wobec Białorusi. Z czasem zadecydowała o zastosowaniu kolejnych restrykcji wobec osób zaangażowanych w łamanie międzynarodowych standardów wyborczych oraz praw człowieka, a także w prześladowanie społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej. W 2011 roku wprowadzono embargo na broń.

W 2016 roku UE zniosła większość restrykcji, utrzymując embargo na broń i sankcje wobec czterech wymienionych wyżej osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Białoruś: z żalem przyjęliśmy decyzję UE o przedłużeniu sankcji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!