BIEC prognozuje poprawę koniunktury

BIEC prognozuje poprawę koniunktury
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w maju br. o 0,5 pkt., co oznacza, że gospodarka znajduje się na ścieżce umiarkowanego wzrostu - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

"Znaczący wzrost wskaźnika ze stycznia br. okazał się zjawiskiem krótkookresowym. Kolejne miesiące przyniosły powrót gospodarki na ścieżkę umiarkowanego wzrostu" - napisali eksperci BIEC.

Dodali, że sygnały płynące z otoczenia naszej gospodarki również wskazują na umiarkowany optymizm, co do przyszłego tempa wzrostu. "Przyspieszenie gospodarcze w krajach rozwiniętych, w tym w Europie może być zagrożone ze względu na wyraźne spowolnienie gospodarki chińskiej" - stwierdzili.

"Dla Europy jest ona drugim największym importerem. Ograniczenie 10-procentowego tempa wzrostu Chin do niespełna 7 proc. w skali roku i wyraźne zmniejszenie dynamik inwestycji nie może pozostać bez wpływu na czołowe gospodarki europejskie, w tym również i Polskę" - dodali.

Z danych BIEC wynika, że spośród ośmiu składowych wskaźnika WWK w maju br. pięć działało w kierunku jego wzrostu, zaś trzy spadku.

"Spośród składowych, które działały w kierunku spadku wskaźnika wyprzedzającego najbardziej niepokojące jest obniżanie się wydajności pracy w przemyśle. Pogorszyła się ona w kwietniu br. i systematycznie pogarsza się od grudnia ub.r. Również cały 2014 r. charakteryzował się spadkiem wydajności pracy za wyjątkiem skokowego wzrostu pod koniec roku" - podkreślono.

"Również w tym roku, a przynajmniej w jego pierwszej połowie, nie należy spodziewać się odwrócenia ubiegłorocznej niekorzystnej tendencji, o czym świadczą ostatnie dane" - dodano.

Z danych BIEC wynika ponadto, że od jesieni ub.r. utrzymuje się pozytywna tendencja w napływie nowych zamówień w przedsiębiorstwach sektora przetwórczego. W tym czasie rosły zarówno zamówienia realizowane na rynek krajowy jak również eksportowe. Zaznaczono, że ostatni miesiąc przyniósł nieznacznie wyższą dynamikę napływu zamówień od odbiorców krajowych.

"Spośród 22 branż jedynie w trzech obserwowana jest przewaga tych firm, które odnotowują spadek zamówień. Do tej grupy należą przede wszystkim branża odzieżowa, w której dekoniunktura jest najsilniejsza i trwa najdłużej oraz przemysł farmaceutyczny i skórzany" - czytamy w komunikacie Biura.

Dodano, że zwiększające się systematycznie zamówienia oraz wzrost produkcji sprzedanej przemysłu z marca br. spowodowały zmniejszenie zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. W efekcie stwarza to szansę "na podtrzymanie w najbliższych miesiącach skali wielkości produkcji nawet w sytuacji okresowego zmniejszenia tempa napływu nowych zamówień".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BIEC prognozuje poprawę koniunktury

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!