BIEC: spadek Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury

BIEC: spadek Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), który informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł w październiku o 1,5 pkt - poinformowało w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

BIEC zaznaczył w komentarzu do badania, że w październiku mieliśmy do czynienia z ponownym obniżeniem WWK, bowiem w wrześniu spadł on do poziomu 153,3 pkt z 154,7 pkt w sierpniu.

- Od kwietnia br. wskaźnik oscyluje wokół swego ostatniego lokalnego szczytu, co świadczy o utrwalaniu się tendencji stagnacyjnych. Pomimo pogarszającej się sytuacji finansowej firm, menedżerowie obecne spowolnienie traktują jednak jako zjawisko krótkotrwałe - wyjaśniono w komunikacie.

Według BIEC spośród ośmiu składowych wskaźnika w październiku dwie działały w kierunku jego wzrostu, dwie były neutralne, a cztery przyczyniły się do spadku wskaźnika. W największym stopniu na spadek indeksu wpłynęło pogorszenie ocen menedżerów przedsiębiorstw na temat sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach.

- Tak drastyczne załamanie zdarzyło się ostatnio w styczniu 2011 roku. Spośród 22 dwóch przebadanych przez GUS branż, 15 wskazało na pogorszenie stanu swych finansów. W firmach, w efekcie słabego popytu oraz utrzymującej się od blisko dwóch lat deflacji cen producentów, pogarsza się relacja przychodów do kosztów, co redukuje zyski - oceniono.

Zdaniem biura na razie niewiele wskazuje, aby popyt zarówno krajowy, jak i zagraniczny uległy w najbliższych miesiącach poprawie. Coraz bardziej widoczne osłabienie koniunktury u naszych największych zagranicznych odbiorców przekłada się na spadek popytu zagranicznego, zaś powolny - i raczej sezonowy - wzrost liczby pracujących, przy umiarkowanym wzroście wynagrodzeń, nie sprzyja szybkiej odbudowie popytu krajowego.

Biuro wyjaśnia, że w odpowiedzi na słaby popyt przedsiębiorstwa redukują poziom zapasów wyrobów gotowych w magazynach. Pozwala to im zmniejszyć koszty związane z ich przechowywaniem i wygładzić nieco wahania sprzedaży.

- Sierpniowy spadek zapasów przełożył się na nieco wyższą dynamikę produkcji sprzedanej we wrześniu. Jednak obecnie ponownie większość przedsiębiorców uważa, że poziom zapasów wyrobów gotowych jest zbyt duży w stosunku do możliwości zbytu, stąd można spodziewać się nieco słabszych danych na temat wielkości produkcji za październik - prognozuje BIEC.

Zdaniem biura zainteresowanie kredytem konsumpcyjnym odradza się bardzo powoli i trudno liczyć na szybką jego odbudowę przy utrwalających się sygnałach słabnącego wzrostu gospodarczego.

Niektóre dane mogą świadczyć o tym, że obecne spowolnienie i problemy z kurczącym się popytem przedsiębiorcy traktują jako zjawisko krótkookresowe i przejściowe. - Dwie składowe wskaźnika działały w tym miesiącu w kierunku jego wzrostu. Były to wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych oraz realne wartości podstawowego indeksu giełdowego WIG - poinformowano.

WWK jest miarą przyszłej aktywności gospodarki. Pokazuje wzrosty i spadki aktywności gospodarczej z wyprzedzeniem w stosunku do PKB oraz danych na temat produkcji, sprzedaży detalicznej, płac czy dochodów ludności. Średni okres wyprzedzenia wskaźnika WWK w stosunku do rzeczywistych stanów gospodarki wynosi od 3 do 12 miesięcy, w zależności od fazy cyklu koniunkturalnego. WKK jest więc prognozą krótkookresową. Wyprzedza szczyty i dna cykli koniunkturalnych i cykli wzrostowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BIEC: spadek Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!