Brexit może być poważnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki

Brexit może być poważnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Brexit może nieść korzyści, ale i poważne zagrożenie dla polskiej gospodarki – mówi prof. Stanisław Mazur. Z kolei prof. Andrzej Piasecki zwraca uwagę, że proces ten może negatywnie wpłynąć na gospodarkę Niemiec, największego partnera handlowego Polski.

Prof. Stanisław Mazur z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK) zwrócił uwagę, że opinie nt. konsekwencji Brexitu są podzielone. Z jednego strony proces może mieć pozytywny skutek dla Polski, ponieważ powrócą do niej polscy imigranci. "Gdyby rzesze polskich imigrantów wracały do kraju, kiedy kurczą się zasoby rynku pracy, to byłby szalenie silny impuls rozwojowy dla polskiej gospodarki" - powiedział ekspert z UEK i zaznaczył, że Polacy wracający do Polski z Wysp są przedsiębiorczy, zdeterminowani i znają nowoczesne sposoby pracy. Możliwe również - zdaniem ekonomisty - że w wyniku Brexitu część kapitału brytyjskiego byłaby skłonna lokować się w Polsce.

Ekspert podkreślił też, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może poważanie zagrażać polskiej gospodarce. "Brexit być może będzie wzmacniał procesy dezintegracyjne w Unii Europejskiej, co w moim odczuciu może nieść poważne zagrożenie dla polskiej gospodarki" - ocenił.

Z kolei prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego (UP) w Krakowie, zauważył, że w wyniku Brexitu regres może spotkać największego partnera handlowego Polski, czyli Niemcy. Wpłynie to także na Polskę.

"Obliczono, że kilka procent obrotu jaki Niemcy mają, jeśli chodzi o gospodarkę międzynarodową, to będzie regres i to w jakimś stopniu będzie dotyczyło Polski, której Niemcy są największym partnerem handlowym. Skoro u Niemców będzie spadek, to u nas wzrostu nie będzie" - powiedział Piasecki.

Politycznym skutkiem Brexitu będzie - zdaniem Piaseckiego - wzmocnienie we wszystkich unijnych państwach partii dążących do wyjścia z UE. Zaś w samej Wielkiej Brytanii Brexit będzie procesem złożonym, wielopłaszczyznowym, szczególnie że poszczególne administracyjno-ustrojowe części państwa, np. Szkocja, mają własne koncepcje Brexitu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brexit może być poważnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!