Bronisław Komorowski wręczył w Poznaniu nagrody gospodarcze

Bronisław Komorowski wręczył w Poznaniu nagrody gospodarcze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Trzeba promować w Polsce polską przedsiębiorczość - bez tego nie będziemy się dalej rozwijać na miarę naszych potrzeb, oczekiwań i aspiracji - mówił w środę w Poznaniu Bronisław Komorowski podczas gali wręczania Nagród Gospodarczych Prezydenta RP.

Nagrodę w kategorii innowacyjność otrzymała firma Selvita. Za obecność na rynku globalnym wyróżniono Grupę Kapitałową Inglot. W kategorii ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu nagroda przypadła firmie Promotech. W kategorii zielona gospodarka zwycięzcą okazał się Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp. Nagroda w kategorii trwały sukces trafiła do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita.

"Doskonale wiemy, jak wiele jeszcze musimy nadgonić. Jak wiele jeszcze uzyskać, aby wzbogacić się na tyle, abyśmy żyli wedle standardów najzamożniejszej części świata. Ale dzięki takim ludziom, dzięki takim firmom, dzięki całemu środowisku przedsiębiorców polskich zbliżamy się i to mocnymi, zdecydowanymi krokami do tego momentu" - powiedział w trakcie gali o nagrodzonych i nominowanych prezydent.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP została ustanowiona w 1998 r. przez Aleksandra Kwaśniewskiego i była przyznawana do 2005 r. Decyzję o kontynuacji przyznawania nagrody podjął w 2011 r. Bronisław Komorowski.

"Dobrze się stało, że wspólnym wysiłkiem udało się przywrócić gospodarczą nagrodę prezydenta. W moim przekonaniu było to dobre odczytanie wyzwań, które stoją przed Polską. Bo przecież nagroda prezydencka ma być formą nie tylko wyróżnienia, ale także i zachętą do dalszej aktywności. Ma być także formą promocji polskiej przedsiębiorczości - przede wszystkim w Polsce, ale nie tylko" - powiedział podczas gali Komorowski.

"Tak to już jest, że trzeba w dalszym ciągu polską przedsiębiorczość promować w Polsce. Bo musimy budować postawy społeczne akceptacji dla przedsiębiorczości. Bez tego nie będziemy się dalej rozwijać na miarę naszych potrzeb, naszych oczekiwań, naszych aspiracji" - dodał.

Prezydent powiedział, że przywracając nagrodę, chciał utrwalić przesłanie, że nie ma dobrej wolności bez przedsiębiorczości.

"Dzisiaj jestem przekonany, że kolejne wielkie zadanie, które przed nami stoi, to jest budowanie realnych mechanizmów sprzyjających utrwaleniu polskiego sukcesu. Zarówno w wymiarze konkretnej firmy, konkretnej rodziny, konkretnego przedsięwzięcia, ale także w skali całej polskiej gospodarki" - mówił Komorowski.

Podkreślił, że polska gospodarka jest trzecią rozwijającą się w sposób nieprzerwany gospodarką na świecie - po chińskiej i niemieckiej.

"To jest gigantyczne osiągnięcie: trzeci kraj, trzecia gospodarka na świecie, jeśli chodzi o utrzymanie trwałego sukcesu w postaci ciągłego, nieprzerwanego rozwoju. To trzeba naprawdę utrwalić, stąd wielkie wyzwania w zakresie innowacyjności, stąd także wielkie wyzwanie, jeśli chodzi o budowanie prawidłowych relacji między państwem a przedsiębiorcami - także rozumianymi jako podatnicy" - zaznaczył.

"Tak też rozumiem moje własne inicjatywy, adresowane do całej Polski, ale ze szczególnym uwzględnieniem ludzi przedsiębiorczości, zarówno jeśli chodzi o ustawę proinnowacyjną, jak i jeśli chodzi o uczciwe traktowanie przez państwo ludzi zarabiających pieniądze, budujących miejsca pracy dla innych Polaków i jeszcze płacących przyzwoite podatki" - powiedział Komorowski.

Prezydenckie wyróżnienie przyznawane jest przedsiębiorstwom, instytutom naukowo-badawczym i wynalazcom w Polsce, którzy wnoszą znaczący wkład w innowacyjność i rozwój gospodarki, odnoszą sukcesy na rynku globalnym, budują pozytywny wizerunek polskiej ekonomii w kraju i za granicą.

Selvita, która otrzymała nagrodę w kategorii innowacyjność, jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu przede wszystkim chorób nowotworowych. Podczas wręczania nagród podkreślano, że przedsiębiorstwo przygotowało innowacyjne inhibitory kinaz - projekt mający na celu opracowanie przełomowych, genetycznie zindywidualizowanych leków stosowanych w terapiach onkologicznych. W firmie pracuje ponad 225 osób, w tym 70 z tytułem doktora.

"Wszystkie projekty Selvity celują w białka, których jest za dużo lub źle działają w procesie nowotworowym. W takie białka, w które nie celowały dotąd żadne inne leki na świecie - to oznacza, że pracujemy nad tzw. nowymi celami molekularnymi. Po drugie wszystkie cząsteczki opracowywane przez Selvitę są również nowe, wymyślone w głowach naszych naukowców. Jest to podwójna innowacja - w biologii i w chemii" - opisał prezes Selvity Paweł Przewięźlikowski.

Wyraził nadzieję, iż w przyszłym roku przełomowe leki Selvity trafią do pacjentów, najpierw w badaniach klinicznych a potem do szpitali.

Za obecność na rynku globalnym nagrodę otrzymała Grupa Kapitałowa Inglot. Spółka jest jedną z największych polskich marek kosmetycznych. Jej produkty są dostępne w prawie 70 krajach na 6 kontynentach. Grupa ma przeszło pół tys. salonów i punktów na świecie, w tym 200 w Polsce.

W kategorii ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu nagroda przypadła firmie Promotech, która produkuje profesjonalne elektronarzędzia i sprzęt dla przemysłu. Większość trafia na eksport. W firmie funkcjonuje system corocznych obligatoryjnych ocen dla wszystkich zatrudnionych. Przedsiębiorstwo jest mecenasem kultury, wspiera regionalne stowarzyszenia. Pracownicy spółki mają zapewnioną m.in. prywatną opiekę medyczną, dodatek za urodzenie dziecka, coroczne dofinansowanie wyprawek szkolnych.

Prezes Promotechu Marek Siergiej podkreślił, że właściciele firmy po piętnastu latach jej funkcjonowania podjęli uchwałę, że corocznie spółka będzie przeznaczała minimum 1 proc. zysku netto na wspieranie różnego rodzaju inicjatyw. "Od wielu lat skutecznie to realizujemy" - mówił.

Siergiej powiedział, że płynność kadr w firmie jest bardzo niska, wynosi poniżej 1 proc. "Osiągnęliśmy to głównie dzięki pakietowi, którym otaczamy naszych pracowników" - podał.

Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp. zwyciężył w kategorii zielona gospodarka. Dzięki zastosowaniu automatycznej segregacji firma odzyskuje maksymalną ilość surowców wtórnych. Zakład prowadzi też działalność w zakresie składowania odpadów niebezpiecznych, a także produkcji paliwa alternatywnego i kompostu. W przedsiębiorstwie działa Centrum Badawczo-Wdrożeniowe "Eko-innowacje". Firma efektywnie wykorzystuje zrekultywowane zamknięte środowiska odpadów.

Nagroda w kategorii trwały sukces trafiła do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, największej grupy mleczarskiej w Polsce. Tworzy ją 14 zakładów produkcyjnych i 29 centrów dystrybucyjnych. Mlekovita współpracuje z ponad 20 tys. dostawców mleka, 140 firmami transportowymi i 150 dostawcami dodatków spożywczych, opakowań i materiałów pomocniczych. Średni roczny wzrost przychodów firmy w ostatnich 20 latach wyniósł 10 proc.

Prezes SM Mlekovita Dariusz Sapiński podkreślił, że trwały sukces zdobywa się "ciężką, mozolną pracą".

"Byliśmy w dużo gorszej sytuacji niż kraje zachodnie. Teraz nie ustępujemy z punktu widzenia technicznego i technologicznego naszych zakładów, a jakością nie tylko dorównujemy, ale i przewyższamy jakość zachodnią" - podkreślił.

Dodał, że Mlekovita wysyła na różne rynki świata produkty o wartości ok. miliarda złotych. "Nie są to tylko półprodukty, ale takie, które pod naszym brandem idą do bezpośredniego spożycia. Mamy 650 produktów i ta ilość systematycznie rośnie" - sprecyzował Sapiński.

Łącznie do XIII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zgłoszono 106 najlepszych firm i instytutów naukowo-badawczych, wytypowanych przez urzędy marszałkowskie oraz instytucje biznesowe, fundacje, stowarzyszenia i redakcje czasopism branżowych. Spośród tych wniosków kapituła Nagrody wybrała 16. nominowanych. W skład kapituły weszli wybitni polscy przedsiębiorcy, ekonomiści, naukowcy i przedstawiciele mediów; jej przewodniczącym był Wiesław Rozłucki.

W latach 2011-2014 Nagrodę otrzymało łącznie 17 przedsiębiorstw spośród 51 nominowanych firm.

Wręczenie prezydenckich nagród zbiegło się z rozpoczęciem w Poznaniu Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego Intermasz - Komorowski przed wręczeniem nagród zwiedził wystawę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bronisław Komorowski wręczył w Poznaniu nagrody gospodarcze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!