Bułgarski prezydent zawetował nowelizację ustawy prywatyzacyjnej

Bułgarski prezydent zawetował nowelizację ustawy prywatyzacyjnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bułgarski prezydent Rumen Radew zawetował we wtorek kontrowersyjną nowelizację ustawy prywatyzacyjnej, skracającą z 10 do 5 lat termin, w jakim nabywca spółki musi spełnić wszystkie swe zobowiązania przewidziane w umowie prywatyzacyjnej.

Nowelizacja, którą 18 lipca uchwalił zdominowany przez rządzącą centroprawicową partię GERB parlament, wywołała krytykę ze strony opinii publicznej, widzącej w niej akt prawny o charakterze lobbystycznym, ukierunkowany na wsparcie kilku bliskich władzy biznesmenów.

Jednym z nich jest Kirił Domuscziew - szef Konfederacji Pracodawców i Przemysłowców w Bułgarii (KRIB) i właściciel m.in. klubu piłkarskiego Łudogorec. Na mocy wydanego w lipcu orzeczenia sądu arbitrażowego musi on wraz ze swym bratem zapłacić blisko 60 mln lewów (30 mln euro) kary za niedotrzymanie warunków nabycia w 2008 roku 70 proc. udziałów spółki żeglugowej Bułgarska Flota Morska (BMF). Tonaż jej statków nie osiąga obecnie wymaganego przez umowę prywatyzacyjną poziomu.

W uzasadnieniu swej decyzji prezydent Radew wskazał, że zredukowanie do 5 lat terminu, w którym należy spełnić warunki transakcji prywatyzacyjnej, będzie na rękę nieuczciwym nabywcom. Zdaniem głowy państwa, nie ma żadnej potrzeby zmieniania warunków zawartych już transakcji prywatyzacyjnych. Nowelizacja narusza zasadę bezpieczeństwa prawnego, gwarantującą stabilność i przewidywalność następstw aktów prawnych - twierdzi Radew.

Po ogłoszeniu motywów prezydenta kierowana przez premiera Bojko Borisowa partia GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) ogłosiła, że jej klub poselski poprze prezydenckie weto. Zdaniem szefa rządu twierdzenia, że nowelizacja była podyktowana względami lobbystycznymi, to spekulacje. Premier podkreślił, że nowelizacja ustawy prywatyzacyjnej nie będzie dotyczyć zawartych już transakcji i klub GERB powinien poprzeć weto prezydenta.

Będzie to pierwsze weto Radewa, które zyskało poparcie GERB. Prezydenckie weto 240-miejscowy parlament może odrzucić głosami co najmniej 121 posłów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgarski prezydent zawetował nowelizację ustawy prywatyzacyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!