Bułgarski rząd wstrzymuje prywatyzację

Bułgarski rząd wstrzymuje prywatyzację
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowy bułgarski rząd centroprawicowego premiera Bojko Borysowa postanowił wstrzymać prywatyzację. Decyzję gabinet podjął w środę, na swoim pierwszym posiedzeniu - informuje w czwartek bułgarska prasa.

Według ministra gospodarki Emila Karanikołowa, który jeszcze kilka dni temu był szefem rządowej Agencji Prywatyzacji, do sprzedania nie pozostało praktycznie nic. 98 proc. aktywów, należących do skarbu państwa, zostało sprywatyzowanych w ostatnim ćwierćwieczu, a przedsiębiorstwa, które wciąż należą do skarbu państwa, wpisano na listę zakazanych do sprzedaży - wyjaśnił. Taką listę parlament bułgarski opracował w końcu ubiegłego wieku, kiedy rozpoczęła się prywatyzacja na szeroką skalę. Temu procesowi towarzyszyło sporo kontrowersji i afer.

Do skarbu państwa obecnie należy ok. 150 firm w sektorze energetycznym, w tym elektrownia atomowa w Kozłoduju, duże ciepłownie i elektrownie. Państwo jest też właścicielem firm w przemyśle obronnym i transporcie, a także kilku mniejszych zakładów, posiadających znaczne majątki. Karanikołow wymienił zakłady wojskowe WMZ Sopot, firmę handlującą bronią Kintex, zakłady LB Bulgaricum, posiadającą monopol na produkcję i sprzedaż bakterii do produkcji kwaśnego mleka, Bułgarskie Koleje Państwowe. "Nie będziemy ich sprzedawać, ale rozwijać" - podkreślił minister.

Według ministra finansów Władysława Goranowa "prywatyzacja w znacznym stopniu odegrała swoją rolę, obecnie należy położyć kres spekulacjom, związanym z odsprzedaniem własności państwowej i dążyć do jej lepszego zarządzania. Strategia rozwoju spółek skarbu państwa w przemyśle obronnym jest związana ze zwiększeniem ich roli zarówno dla modernizacji bułgarskiej armii, jak i dla podniesienia zysków dla budżetu" - stwierdził.

Według danych finansowej gazety Kapitał w 2016 r. zakłady wojskowe znacznie zwiększyły produkcję i zyski, oraz odzyskały dawne rynki w Indiach i Algierii, w byłych krajach bloku wschodniego i na Bliskim Wschodzie. W 2016 r. Zakłady WMZ Sopot odnotowały sześciokrotnie większy zysk w porównaniu z poprzednim rokiem (do 173 mln lewów czyli 87 mln euro), a firma handlowa Kintex - dwukrotny.

Wstrzymanie prywatyzacji jednak odbije się negatywnie na państwowym funduszu emerytalnym. Na mocy ustawy z 2004 r. do niego powinna wpływać większa część przychodów z prywatyzacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bułgarski rząd wstrzymuje prywatyzację

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!