XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

CETA otworzyła rynki dla 2 tys. polskich firm i stworzyła 60 tys. miejsc pracy

CETA otworzyła rynki dla 2 tys. polskich firm i stworzyła 60 tys. miejsc pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dzięki CETA firmy z krajów UE, w tym z Polski, zaoszczędziły w ciągu roku ponad 500 mln euro - powiedział w piątek Ignacio Garcia Bercero z dyrekcji generalnej ds. handlu Komisji Europejskiej . Dodał, że byłyby to koszty ceł i podatków, jakie by zapłaciły, gdyby unijno-kanadyjska umowa nie obowiązywała.

  • Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa (CETA) między Kanadą a Unią Europejską tymczasowo weszła w życie 21 września 2017 roku.
  • Zgodnie z nią zniesiono 98 procent linii taryfowych na handel towarami, a dodatkowy 1 proc. ma być wygaszony w ciągu 7 kolejnych lat.
  • CETA wprowadza także wiele udogodnień dla przedsiębiorców i inwestorów z Kanady, Polski i UE.

- Dostęp do rynku kanadyjskiego znacznie się poprawił. Zniesiono we wszystkich sektorach bariery dostępowe. Otwarto wszystkie możliwości transportowe i zniesiono ograniczenia dotyczące rynku usług - wyliczył Bercero. Zaznaczył, że Kanada jest ważnym partnerem gospodarczym UE. - Nasza wymiana handlowa jest warta ponad 1 trylion dol. Bezpośrednie inwestycje mają wartość 400 mld dol. - powiedział.

Zaznaczył, że dzięki unijno-kanadyjskiej umowie przedsiębiorstwa zaoszczędziły w ciągu roku ponad 500 mln euro. - To były koszty ceł i podatków. 98 proc. tych oszczędności weszło w życie od pierwszego dnia obowiązywania CETA - mówił.

Jak podkreślił, blisko 2 tys. polskich przedsiębiorstw eksportuje swoje towary do Kanady, dzięki czemu istnieje 60 tys. miejsc pracy. - Obecnie Kanada jest 11. najważniejszym rynkiem eksportowym dla polskich przedsiębiorstw. Chodzi tu zarówno o usługi, jak i towary - zaznaczył.

Jak mówił w piątek Łukasz Porażyński z departamentu handlu i współpracy międzynarodowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, umowa nie tylko zliberalizowała wzajemną wymianę handlową, lecz "ograniczyła też wiele barier pozataryfowych, co przyczyniło się do otwarcia rynków obu partnerów".

Wyjaśnił, że pełne wejście w życie CETA będzie możliwie dopiero po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej we wszystkich krajach UE. "W przypadku Polski będzie to po ratyfikacji przez prezydenta na podstawie zgody wyrażonej w ustawie"- powiedział. Dodał, że tymczasowe stosowanie CETA daje szansę na przetestowanie jej zapisów w praktyce.

"CETA jest instrumentem, dzięki któremu chcemy rozwijać handel i inwestycje. Instrumentem, który ma wspomóc naszych przedsiębiorców w wyjściu z ofertą do zagranicznych, w tym przede wszystkim kanadyjskich, klientów" - zaznaczył. Podkreślił, że umowa pozwala realizować cele wyznaczone w rządowej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Wsparcie dla wzrostu eksportu jest filarem dla programu gospodarczego rządu" - podkreślił Porażyński. Dodał, że jednym z potencjalnych rynków, na których może dokonać się polska ekspansja zagraniczna jest właśnie Kanada. Zaznaczył, że choć Kanada ma dziś niewielki udział w polskim eksporcie, to ten udział rośnie.

"W 2017 r. eksport towarów z Kanady do Polski osiągnął ponad 1 mld 160 mln euro. Z miesiąca na miesiąc w tym roku obserwujemy systematyczny wzrost tego eksportu" - mówił Porażyński.

CETA, obok możliwości bezcłowego eksportu wielu towarów do Kanady, w tym np. zdrowej polskiej żywności, ograniczyła też czas obsługi na granicach, przeszkody regulacyjne, dzięki czemu przepływ towarów w tym eksport może być dziś tańszy, szybszy i bardziej przewidywalny i skuteczniejszy - przekonywał przedstawiciel MPiT.

"Polskie przedsiębiorstwa zyskały dostęp do szerokiego rynku kanadyjskich zamówień publicznych, oferowanych przez podmioty federalne i te poniżej szczebla federalnego" - podkreślił.

Jak mówił na piątkowej konferencji Jeremy Wallace, charge d'affaires Ambasady Kanady w Polsce, CETA wzmacnia powiązania gospodarcze pomiędzy Kanadą i Polską. "Polska jest największym partnerem handlowym i inwestycyjnym Kanady w Europie Środkowej i Centralnej. W ostatnich pięciu latach nasza wymiana handlowa wzmocniła się o 54 proc." - powiedział.

Dodał, że polski eksport do Kanady wycenia się na blisko 2 mld dol. kanadyjskich, czyli trzykrotnie więcej niż Kanada eksportuje do Polski.

Podkreślił, że CETA przyniosła wymierne korzyści polskim eksporterom. "Np. cło na maszyny i sprzęt przemysłowy wynosiło do 9,5 proc., na produkty chemiczne - do 15,5 proc., podobnie na meble, na owoce i soki warzywne cła wynosiły do 9,5 proc. - teraz 0 proc." - zaznaczył.

Zdaniem Wallace'a CETA ułatwia też współpracę opartą na już istniejących powiązaniach między Polską a Kanadą, które są wzmacniane przez społeczność ponad 1 mln Kanadyjczyków pochodzenia polskiego. "Wielu z nich to przedsiębiorcy tworzący most między naszymi krajami" - podkreślił.

Bercero, uczestniczył w piątkowej konferencji "Kanada i Unia Europejska. Kompleksowe umowa gospodarczo-handlowa (CETA) rok praktycznych doświadczeń".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: CETA otworzyła rynki dla 2 tys. polskich firm i stworzyła 60 tys. miejsc pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!