Chiny: Tajwan nie może być współzałożycielem AIIB

Chiny: Tajwan nie może być współzałożycielem AIIB
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tajwan nie będzie mógł być współzałożycielem powstającego z inicjatywy Chin Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), lecz będzie mógł doń przystąpić w przyszłości - poinformował w poniedziałek chiński rząd, nie podając szczegółów.

Biuro ds. Tajwanu Rady Państwa ChRL oświadczyło jedynie, że Tajwan byłby mile widziany w szeregach tej instytucji, jeśli użyłby stosownej nazwy. "Chiny kontynentalne rozważą opinie wszystkich stron, ażeby odpowiednio odnieść się do kwestii członkostwa Tajwanu" w AIIB - głosi oświadczenie. "Odpowiednie wydziały rozważą członkostwo Tajwanu, kiedy powstanie statut AIIB" - dodano.

Relacje między Chinami i Tajwanem znacznie się poprawiły od czasu objęcia władzy na wyspie przez prezydenta Ma Jing-cu w maju 2008 roku. Jednak pomimo ocieplenia relacji Chiny wciąż uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję. Tajwan nie jest ani członkiem ONZ, ani Banku Światowego, ani Międzynarodowego Funduszu Walutowego; jest za to członkiem Azjatyckiego Banku Rozwoju.

AIIB ma powstać do końca roku, a jego siedzibą będzie Pekin. Bank ma w zamyśle stwarzać bodźce dla wzrostu inwestycji na terenie Azji - w transporcie, energetyce, telekomunikacji i innych dziedzinach infrastruktury. Nowy bank planuje zainwestować 100 mld dolarów w infrastrukturalne projekty w krajach azjatyckich. Połowa kwoty na ten cel już została przewidziana w chińskim budżecie.

Gotowość członkostwa w banku zgłosiło 35 krajów, m.in. Wielka Brytania, Francja, Włochy, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Luksemburg, Izrael, Indonezja, Malezja, Tajlandia, Birma, Singapur czy Wietnam. Akcesu nie zgłosiły Japonia i USA. Ostateczny termin zgłoszeń dla państw pragnących stać się udziałowcami banku minął 31 marca. Kraje, które zgłoszą się po tym terminie, będą miały mniej do powiedzenia w kwestiach zarządzania. 15 kwietnia Chiny potwierdzą liczbę krajów współzałożycieli AIIB.

Stany Zjednoczone, które uważają, że nowa instytucja jest niepotrzebna i politycznie szkodliwa, usiłowały początkowo zniechęcić swoich sojuszników do wstępowania do AIIB. Zdaniem USA bank ten stanie się rywalem Banku Światowego i Azjatyckiego Banku Rozwoju. Władze Chin przekonują z kolei, że AIIB będzie raczej uzupełniał te instytucje finansowe, w których dominującą rolę odgrywają USA i Japonia, a nie z nimi konkurował.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chiny: Tajwan nie może być współzałożycielem AIIB

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!