Choć eksport przyspiesza, to deficyt w handlu zagranicznym i tak rośnie

Choć eksport przyspiesza, to deficyt w handlu zagranicznym i tak rośnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przyczyną wysokiego importu może być rozpędzona konsumpcja. Polacy chętnie wydają pieniądze w sklepach, także na zakup produktów z importu - ocenił Zbigniew Maciąg z Konfederacji Lewiatan w komentarzu do najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego na temat deficytu w handlu zagranicznym po lipcu 2018 r.

Jak podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny, deficyt w handlu zagranicznym po lipcu 2018 r. wyniósł 1,6 mld euro.

Eksport po siedmiu miesiącach 2018 roku wyniósł 125,7 mld euro i zwiększył się w porównaniu z tym samym okresem 2017 r. o 6,5 proc. Import osiągnął 127,3 mld euro i był wyższy o 8,7 proc. - podał GUS.

Jak zaznaczyła Konfederacja Lewiatan, po siedmiu miesiącach deficyt w obrotach towarowych powiększył się o 400 mln euro. Po pierwszym kwartale wynosił 0,9 mld euro, po sześciu miesiącach 1,2 mld euro. "Eksport radzi sobie całkiem nieźle, ponieważ jego dynamika od początku roku rośnie. Jeszcze w pierwszym kwartale wynosiła (w euro) 3,7 proc., a po siedmiu miesiącach wzrosła już do 6,5 proc." - wskazał ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dodał, że jeszcze szybciej rośnie import i to powoduje, że deficyt w handlu zagranicznym jest coraz większy.

"Przyczyną tak wysokiego importu może być rozpędzona konsumpcja. Polacy chętnie wydają pieniądze w sklepach, także na zakup produktów z importu. Nie wykluczone, że i przedsiębiorstwa zwiększają import komponentów czy materiałów do produkcji, co przełoży się w przyszłości na ich lepsze wyniki" - ocenił Maciąg. Podkreślił, że więcej też płacimy za drożejące surowce energetyczne.

Zdaniem eksperta w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać pogłębienia deficytu w obrotach towarowych. "Lekkiej zadyszki mogą dostać eksporterzy. Ankietowani na potrzeby wskaźnika PMI menedżerowie twierdzili, że w sierpniu doszło do największego od czterech lat spadku wartości nowych zamówień eksportowych" - wyjaśnił. To może oznaczać, jak wskazał, że już w tym miesiącu wyniki eksporterów nie będą tak dobre. "Otoczenie zewnętrzne nie będzie sprzyjało naszym firmom. Spadek popytu zagranicznego związany jest ze spowolnieniem w światowym handlu, które ujemnie wpływa na eksport strefy euro" - wskazał Maciąg.

Ekspert przypomniał, że w pierwszym kwartale, eksport netto pomniejszył PKB o 1,2 pkt proc. Z kolei w drugim kwartale saldo handlu zagranicznego powiększyło PKB o 0,5 pkt proc. "W drugiej połowie roku trudno liczyć, aby eksport netto mógł mocno wesprzeć wzrost gospodarczy" - ocenił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!