Co się dzieje z polskimi fabrykami? Produkcja przemysłowa w grudniu mocno zwolniła

Co się dzieje z polskimi fabrykami? Produkcja przemysłowa w grudniu mocno zwolniła
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Produkcja przemysłowa w grudniu 2018 r. wzrosła o 2,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 11,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Dane te mocno zaskoczyły analityków, którzy spodziewali się wzrostu produkcji w grudniu rdr o 4,6 proc., zaś mdm spadku o 10,1 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rdr wzrosła o 3,1 proc., a mdm spadła o 0,4 proc.

Grudniowe dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej okazały się rozczarowujące, wskazując na spowolnienie. Jednocześnie analitycy wskazują na dość wysoką dynamikę płac. Czytaj więcej: Rekordowe przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Grubo ponad 5 tys. zł

- Tylko o 2,8 proc. zwiększyła się w grudniu produkcja przemysłowa. To wynik dużo słabszy niż oczekiwano. Rynkowi analitycy, podobnie jak eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości, spodziewali się wzrostu o ponad 5 proc., a tymczasem mamy jeden z najsłabszych wyników w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy - komentuje Roman Przasnyski, główny ekonomista Gerda Brokers.

Jak przypomina, w 2018 r. gorszy pod tym względem był wrzesień, gdy produkcja zwiększyła się o 2,7 proc. Równie słaby jak ubiegłoroczny, był też grudzień 2017 r. Wszystko więc wskazuje na to, że tempo wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale było już wyraźnie słabsze niż wcześniej, rozpoczynając cykl spowolnienia koniunktury.

- Dynamika produkcji w listopadzie i grudniu była zdecydowanie niższa niż wynosząca 5,8 proc. ubiegłoroczna średnia. Grudniowy słaby wynik podciągnęła rosnąca o 13,4 proc. produkcja w sektorze energetycznym i ciepłownictwie oraz sięgająca 5,1 proc. zwyżka w firmach zajmujących się dostawą wody i gospodarką komunalną. W przetwórstwie przemysłowym produkcja zwiększyła się o zaledwie 2,1 proc. Wzrost zanotowano jedynie w 17 spośród 34 działów przemysłu. Najsilniejszy był on w przypadku produkcji sprzętu transportowego (33,6 proc.) oraz w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (16,1 proc.). O rozczarowaniu można mówić także w przypadku budownictwa. W tym sektorze spodziewano się wzrostu produkcji o 15-16 proc., tymczasem wyniósł on jedynie 12,2 proc. To dynamika najniższa od czerwca 2017 r., niemal tak samo słaba jak w grudniu ubiegłego roku, gdy wyniosła 12,8 proc. - ocenia ekonomista.

Roman Przasnyski zwraca uwagę na zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, które było w grudniu 2018 r. o 2,8 proc. wyższe niż rok wcześniej.

- W tej dziedzinie mamy więc do czynienia z wyraźnym wyhamowaniem, mającym związek prawdopodobnie zarówno z napiętą sytuacją na rynku pracy, jak i perspektywą spowolnienia gospodarczego. Firmy już wcześniej sygnalizowały znaczący spadek zamówień, głownie eksportowych. Na tle tych niekorzystnych zjawisk, wciąż notowana jest dość wysoka dynamika płac. Średnie wynagrodzenie w firmach było w grudniu wyższe o 6,1 proc. To co prawda wzrost najsłabszy od września 2017 r., ale pocieszeniem może być bardzo niska w ostatnich miesiącach ubiegłego roku inflacja, powodująca utrzymanie się na dobrym poziomie realnej dynamiki średniej płacy - dodaje ekonomista Gerda Broker.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w listopadzie i grudniu 2018 r.:

  grudzień grudzień listopad listopad
  rdr mdm rdr mdm
         
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 2,8 -11,5 4,7 -3,6
górnictwo i wydobywanie -8,9 -5,1 4,4 -8,4
przetwórstwo przemysłowe 2,1 -13,9 4,2 -4,2
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę 13,4 10,7 9,6 6,2
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 5,1 -0,5 8,0 -1,9
         
PRODUKCJA BUDOWLANA 12,2 21,8 17,1 0,3

GUS podał także dane na temat cen produkcji przemysłowej w grudniu 2018 r., które wzrosły rdr o 2,2 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,9 proc. 

Ekonomiści prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w grudniu wzrosły o 2,6 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,3 proc.

Poniżej tabela ze szczegółami:

  grudzień grudzień listopad listopad
  rdr mdm rdr mdm
         
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 2,2 -0,9 2,8* -0,4*
górnictwo i wydobywanie 1,5 -0,6 2,0* 0,6*
przetwórstwo przemysłowe 2,2 -1,0 2,8* -0,5*
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę 3,1 0,1 2,9* 0,6*
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 1,5 0,1 1,6 0,1
         
PRODUKCJA BUDOWLANA 3,7 0,4 3,4 0,4
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Co się dzieje z polskimi fabrykami? Produkcja przemysłowa w grudniu mocno zwolniła

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!