Co szósta firma z branży noclegowej z długami

Co szósta firma z branży noclegowej z długami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ponad 76 mln złotych wynosi łączne zadłużenie firm z branży noclegowej w Krajowym Rejestrze Długów. W ciągu minionego roku wzrosło aż o 141 procent. Najczęściej na pieniądze od właścicieli obiektów noclegowych czekają przedsiębiorcy z branży budowlanej i finansowej.

Z raportu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że problemy z zadłużeniem ma co szósty właściciel hotelu, pensjonatu czy pola kempingowego. Rekordzistą - jak czytamy w opracowaniu przekazanym PAP - jest zarządzający jednym z warszawskich hoteli, który ma do oddania ponad 20 mln złotych.

W raporcie przytoczono dane Głównego Urzędu Statystycznego, zgodnie z którymi w ciągu I kwartału 2016 roku z noclegów skorzystało prawie 5,2 mln turystów. "To o ponad 300 tysięcy gości więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku" - podano. Równocześnie ze wzrostem liczby zakwaterowanych osób - czytany - rosną jednak długi obiektów noclegowych.

Komunikat cytuje też prezesa KRD Adama Łąckiego, który zwraca uwagę, że "zadłużenie branży noclegowej w ciągu dziesięciu miesięcy wzrosło o 141 procent, osiągając kwotę 76,11 mln złotych".

Ponad połowa dłużników z branży noclegowej to właściciele hoteli - swoim kontrahentom mają do oddania prawie 54 mln złotych, natomiast średni dług wynosi 63,7 tys. złotych - wynika z komunikatu. Z kolei właściciele moteli i pensjonatów zalegają wierzycielom ponad 20 mln złotych, a pozostałą kwotę muszą spłacić zarządzający polami kempingowymi, domami studenckimi czy bursami - dodaje KRD.

"W ciągu zaledwie roku liczba zadłużonych firm z branży noclegowej zwiększyła się blisko o połowę. W 2015 roku w bazie KRD widniało 1 091 przedsiębiorców oferujących noclegi. Obecnie ze spłatą należności wobec kontrahentów zwleka 1 576 właścicieli hoteli, pensjonatów czy pól kempingowych. Mają oni ponad 6 tysięcy niezapłaconych zobowiązań. Średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika wynosi prawie 48,3 tysiące złotych" - czytamy w raporcie KRD.

Z dokumentu wynika także, że najczęściej na pieniądze od przedsiębiorców z branży noclegowej czekają firmy budowlane, które mają do odzyskania 22,3 mln złotych. Rekordzistą jest właściciel jednego z hoteli w Warszawie, którego właściciel jest winien firmie budowlanej aż 20,2 mln złotych.

Poza budowlanką, właściciele hoteli, pensjonatów czy pól kempingowych mają spore długi wobec branży finansowej - informuje raport. "Firmom z tego sektora zalegają 13,7 mln złotych. 3,8 mln złotych to wynik nieregulowanych rachunków za prąd, wodę i gaz. Na niewiele mniejszą kwotę (1,2 mln złotych) opiewają niezapłacone faktury za wykupione abonamenty telewizyjne i usługi telefoniczne" - podaje opracowanie.

Z danych KRD wynika również, że branża noclegowa sama ma problem z nierzetelnymi płatnikami. Przedsiębiorcy z tego sektora mają do odzyskania zaległe 41 mln złotych, z czego 40 mln złotych to nieregulowane faktury wobec hotelarzy, a ich dłużnikami są firmy z różnych branż, które nie zapłaciły m.in. za organizowane szkolenia, konferencje czy wyjazdy integracyjne. Średnia kwota zaległego zobowiązania to blisko 13,5 tys. złotych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co szósta firma z branży noclegowej z długami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!