Co zdecyduje o przyszłości polskiej gospodarki? Zobacz wyniki sondażu

Co zdecyduje o przyszłości polskiej gospodarki? Zobacz wyniki sondażu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czytelnicy portalu WNP.PL zabrali głos na temat atutów i słabości polskiej gospodarki, szans i zagrożeń, które determinują jej rozwój. Prezentujemy ostateczne wyniki sondażu internetowego. Jego uczestnicy wzmacniają pozytywny, ale także "ostrzegawczy" przekaz raportu "Polska gospodarka plus/minus", przygotowanego specjalnie na zbliżające się Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

  • Trzy tysiące Czytelników portalu WNP.PL wypowiedziało się w sondażu towarzyszącym zbliżającemu się Forum Zmieniamy Polski Przemysł (27 lutego, Warszawa).
  • Wyniki sondażu przywołamy w specjalnym raporcie "Polska gospodarka plus/minus" oraz we wprowadzeniu do sesji inaugurującej Forum.
  • Podatki i otoczenie prawne, rynek pracy, inwestycje i innowacje - to, według uczestników sondażu, najbardziej wrażliwe obszary w otoczeniu gospodarki.

Przypomnijmy - udział w sondażu na temat zagrożeń i szans dla polskiej gospodarki zaproponowaliśmy Czytelnikom w trakcie prac nad raportem "Polska gospodarka plus/minus". Raport jest specjalnym opracowaniem towarzyszącym tegorocznej XIX edycji Forum Zmieniamy Polski Przemysł i odpowiada zakresem tematycznym sesji inaugurującej to wydarzenie.

Pod głosowanie internautów poddaliśmy po 10 negatywnych i pozytywnych czynników czy zjawisk, które zostały wyartykułowane podczas rozmów dziennikarzy Magazynu Nowy Przemysł i portalu WNP.PL z przedsiębiorcami i menedżerami firm różnej wielkości i różnych branż.

Z racji różnic „gatunkowych” w raporcie mamy do czynienia z szerszymi opiniami i rekomendacjami, sondaż zakładał konieczność wyboru szans i zagrożeń z zaproponowanej przez Redakcję listy.

Wyniki jednak okazały się do pewnego stopnia zbieżne, co jest oczywistą konsekwencją faktu, że przeważająca część Czytelników portalu WNP.PL to - podobnie jak uczestnicy Raportu - przedsiębiorcy, menedżerowie, ludzie gospodarki, osoby zwykle zaangażowane w praktyczną działalność biznesową.

Wśród zagrożeń i obaw Czytelnicy zdecydowanie wskazywali wewnętrzne czynniki związane z regulacyjno-politycznym otoczeniem gospodarki. Kategorie „fiskalizm i biurokracja”, „niestabilność prawa” i „sytuacja polityczna w kraju” jako zagrożenia uznało łącznie ponad 50 procent uczestników sondy.
Te same źródła poczucia niepewności zniechęcającej do inwestycji pojawiły się w rozmowach Raportu.

Rynek pracy - a ściślej niedobory siły roboczej - niepokoją najbardziej 15 proc. respondentów. Takiego wyniku można było się spodziewać. Pracodawcy różnych branż mówią o swoich problemach z pozyskaniem - nie tylko wykwalifikowanych, ale niekiedy jakichkolwiek - pracowników od dłuższego czasu. Problem narasta.

Co ciekawe, uczestnicy sondażu większe zagrożenie dla rozwoju gospodarki widzą w niedostatkach edukacji i innowacyjności (11 proc.) niż w trendzie rosnących cen energii (7 proc.). Pierwszy z tych czynników ma bezpośredni związek z dostosowaniem rynku pracy i sektora nauki do potrzeb gospodarki i biznesu. Znaczenie drugiego mogły tymczasowo tłumić posunięcia rządu z ostatnich dni ubiegłego roku, zamrażające ceny energii (tej tematyce będzie poświęcona osobna sesja Forum).

Wśród szans i atutów, na które powinna stawiać polska gospodarka, większość badanych wskazała na politykę fiskalną (niskie podatki dla przedsiębiorców - 20 proc. głosów). To postulat o tyle naturalny i stale od lat występujący w badaniach opinii przedsiębiorców, co mający charakter - bądźmy realistami - życzeniowy.

Można jednak przypuszczać, że znajduje tu odbicie sceptycyzm przedsiębiorców (czy skierowana w przyszłość ostrożność) wobec zapewnień polityków, co do możliwości godzenia wysokiego poziomu wydatków socjalnych z polityką sprzyjającą rozwojowi przedsiębiorczości.

Wśród szans uczestnicy sondażu wymienili także (zbliżone wartości procentowe) polski eksport i ambicje związane z zagraniczną ekspansją, krajowe inwestycje infrastrukturalne oraz konsumpcję wewnętrzną związaną z bogaceniem się Polaków (12-15 proc.).

Pierwsze dwa czynniki to skierowane do wewnątrz i na zewnątrz wektory aktywności gospodarczej. O ile jednak eksport i aktywność na obcych rynkach ma oczywisty potencjał, to inwestycje infrastrukturalne będą w średniej perspektywie zwalniać - w związku z wypełnianiem luk w sieci połączeń i malejącym strumieniem środków europejskich. Oba obszary poddane zostaną analizie i dyskusji w ramach debat plenarnych Forum.

Uwagę respondentów przyciągnęło także nienowe i różnie interpretowane hasło „patriotyzm gospodarczy”. W Raporcie jest ono rozwijane jako wsparcie produkcji opartej o własny potencjał intelektualny i przemysłowy - tak, by w przypadku zapowiadanego spowolnienia światowej gospodarki, móc reagować na płynące z zewnątrz negatywne bodźce.

Wątki zasygnalizowane w sondażu, w którym za udział dziękujemy, zostaną rozwinięte nie tylko w ramach debaty inaugurującej Forum ZPP, ale także, jak wyżej zasygnalizowano, w sesjach plenarnych.

Zobacz pełną agendę Forum Zmieniamy Polski Przemysł
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co zdecyduje o przyszłości polskiej gospodarki? Zobacz wyniki sondażu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!