Co zrobi polski fiskus i prokuratura ws. Panama Papers?

Co zrobi polski fiskus i prokuratura ws. Panama Papers?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie nazwiska, które pojawiły się w kontekście ”Panama Papers nie są zaskoczeniem - mówi Wiesław Jasiński, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.  Dlaczego afera nie zaskakuje w dzisiejszym świecie tłumaczy z kolei ekonomista, Ignacy Morawski.

Chodzi o wyciek dokumentów panamskiej kancelarii prawniczej, która pomaga klientom prać pieniądze, omijać sankcje i uchylać się od płacenia podatków.

W dokumentach tej kancelarii figuruje były prezydent Warszawy Paweł Piskorski, założyciel grupy ITI Mariusz Walter i właściciel firmy Profus Management, Marek Profus.

̶ Polskie nazwiska, które pojawiły się w kontekście ”Panama Papers nie są zaskoczeniem - mówi Wiesław Jasiński, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak wyjaśnia, Panama jest jednym z państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, znajdujących się na liście krajów wykorzystywanych do prania brudnych pieniędzy, także do finansowania terroryzmu i unikania opodatkowania.



Przypomniał, że w Sejmie trwają prace nad zmianą Ordynacji podatkowej, szczególnie tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Polska pracuje nad uszczelnieniem systemu podatkowego

 ̶ Ta kwestia wpisuje się w nasze zainteresowania, przypomnę, że jest jednym z elementów strategii  uszczelniania polskiego systemu podatkowego – mówi Generalny Inspektor.

̶  Ujawnione fakty potwierdzają słuszną drogę tego rządu w kierunku uszczelnia systemu podatkowego także w obszarze transferów międzynarodowych – mówi Wiesław Jasiński.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej zapowiedział, że jeśli będą do tego podstawy, to do prokuratury wpłynie zawiadomienie o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.

Zgodnie z prawem, fakt posiadania spółki w raju podatkowym należy zgłosić polskiemu fiskusowi.

Prawo ogranicza też działalność biznesową osób, które piastują lub piastowały stanowiska publiczne.

W ramach afery Panama Papers wypłynęło 11,5 miliona dokumentów świadczących o wyprowadzaniu majątków do rajów podatkowych. Dotyczą one polityków, celebrytów, biznesmenów i sportowców z całego świata.

Dlaczego afera „Panama Papers” nie zaskakuje w dzisiejszym świecie, i kiedy korzystanie z rajów podatkowych jest legalne, a kiedy wyczerpuje znamiona przestępstwa, tłumaczy w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce ekonomista, Ignacy Morawski.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Co zrobi polski fiskus i prokuratura ws. Panama Papers?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!