×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Barometr wyborczy 2024. Odpowiedz na pytania i sprawdź, z którą partią jest ci po drodze

Część wypłaty w bitcoinie, czyli eksperyment w Kostaryce

  • Gabriel Paździor
    GP
    Opublikowano: 23 lip 2018 11:20

Pracownicy w Kostaryce mogą otrzymać część wypłaty w kryptowalucie. Wedle nowej analizy prawnej, bitcoin i inne waluty cyfrowe mogą być częścią wynagrodzenia za pracę w tym kraju.

Część wypłaty w bitcoinie, czyli eksperyment w Kostaryce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022

Prawo w Kostaryce pozwala przyznawać część płacy w innych formach niż gotówka. Wraz z pojawieniem się w internecie kryptowalut zasadnym stało się pytanie, czy bitcoin na przykład kwalifikują się jako ekwiwalent wypłaty? Część prawników mówi, że tak. Tę analizę poparła znana w Ameryce Południowej korporacja prawna Nassar Abogados.

Temat szybko podjęły światowe media zainteresowane finansami i kryptowalutami.

- Wedle kostarykańskiego prawa płaca w kryptowalucie nie jest nielegalna - pisał serwis bitcoin.com w poniedziałek (23 lipca). - Jedynym ograniczeniem, które musi spełnić pracodawca korzystający z tego rozwiązania, jest wypłata minimalnej krajowej w walucie lokalnej - tą w Kostaryce jest Colón. Pracownik więc może odbierać część swojego wynagrodzenia w bitcoinie, o ile dostanie podstawę w gotówce- czytamy dalej.

Cytowany przez bitcoin.com ekspert i prawnik Rolando Perlaza podkreśla, że mamy do czynienia z początkiem pewnego trendu w Kostaryce.

- Na pewno wypłata w kryptowalucie nie zastąpi tradycyjnego wynagrodzenia, ale ma wszelkie szanse, by być zachętą dla pracujących - mówi ekspert.

Prawo finansowe kraju wyłączyło kryptowaluty z systemu bankowego. Przepisy te przyjął Bank Centralny Kostaryki rok temu, gdy cały świat przeżywał gorączkę bitcoina. Bank ostrzegł, że wszelkie operacje finansowe oparte o kryptowaluty są ponoszone na własne ryzyko.

Teraz opcją płacową mają się zainteresować pracodawcy, pracownicy, związki zawodowe i oczywiście władze. Jak informują zainteresowane media, do tej pory te strony nie oceniły pomysłu.

Sytuacja ekonomiczna Kostaryki nie jest zła, ale i nie jest najlepsza. Niewielki kraj w Ameryce Łacińskiej opiera gospodarkę na turystyce (odpowiada ona za 5.8 proc. wzrostu PKB kraju) i usługach finansowych. W związku z tym drugim sektorem, ewentualne wprowadzenie kryptowalut jako środka płacy za pracę, interesuje analityków.

Dodajmy, że Kostaryka boryka się od kilku lat z rosnącym długiem publicznym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Część wypłaty w bitcoinie, czyli eksperyment w Kostaryce
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl