XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czwarty z rzędu spadek Wskaźnika Przyszłej Inflacji

 Czwarty z rzędu spadek Wskaźnika Przyszłej Inflacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2018 r. obniżył się o 0,3 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca - podało BIEC. To czwarty z rzędu spadek wskaźnika.

  • Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych poinformowało, że w październiku WPI wyniósł 81,3 pkt, a w listopadzie br. było to 81,0 pkt.
  • Zdaniem analityków, duży wpływ na wyhamowanie presji inflacyjnej miała redukcja cen ropy naftowej.
  • Obecnie największą chęć podnoszenia cen wyrażają przedstawiciele branży chemicznej.

- Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2018 r. obniżył się o 0,3 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Był to czwarty z rzędu spadek wskaźnika, zaś w ostatnich dwóch miesiącach spadki te były na tyle znaczące, że można prognozować w najbliższych miesiącach niewielkie obniżenie wskaźnika cen CPI - napisało BIEC w komunikacie.

Zdaniem analityków, duży wpływ na wyhamowanie presji inflacyjnej miała redukcja cen ropy naftowej.

- Spośród czynników wewnętrznych, ograniczających presję inflacyjną, istotna jest stabilizacja niektórych czynników kształtujących koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jak np. kosztów związanych z eksploatacją maszyn i urządzeń. Nadal jednak istotne zagrożenie dla stabilności cen stanowią oczekiwania wzrostu cen wyrażane przez producentów i konsumentów. Ci ostatni w swych opiniach kierują się przede wszystkim skutkami planowanych podwyżek cen energii - tłumaczą analitycy.

Według BIEC, ponownie nasiliły się oczekiwania wzrostu cen wyrażane przez przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych.

- Wyrażają je przede wszystkim przedstawiciele przedsiębiorstw średniej wielkości, zatrudniające od 50 do 250 pracowników. Presja na wzrost cen nieznacznie zmniejszyła się wśród menadżerów firm największych, najprawdopodobniej za sprawą branż bazujących na przetwórstwie ropy naftowej, gdzie w porównaniu z ubiegłym miesiącem gwałtownie zmalał odsetek tych przedsiębiorstw, które planują podwyżki cen - czytamy.

Jak dodano, obecnie największą chęć podnoszenia cen wyrażają przedstawiciele branży chemicznej. Przewaga firm planujących obniżki cen występuje w przemyśle elektronicznym oraz wśród menadżerów przedsiębiorstw produkujących środki transportu.

BIEC przekazało, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy obserwuje się stabilizację niektórych czynników kosztowych mających wpływ na poziom inflacji, choć pozostają one na podwyższonym poziomie.

Analitycy zauważają, że ostatnie badania wskazują na niewielki spadek odsetka wykorzystania mocy produkcyjnych w firmach (w październiku br. w stosunku do lipca, spadek o 1 punkt procentowy). Ich zdaniem, może skutkować to niewielką redukcją kosztów związanych z utrzymaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń.

Jak wskazuje BIEC, koszty importu surowców, w tym zwłaszcza ropy naftowej, uległy obniżeniu głównie za sprawą niższej ceny tego surowca.

BIEC wskazał, że koszty pracy w ostatnim miesiącu ponownie wzrosły za sprawą podwyższonego tempa wzrostu wynagrodzeń. Wzrost ten był jednak związany głównie z wypłatami nagród w górnictwie. Z podobną sytuacją, jednak na nieco mniejszą skalę, możemy mieć do czynienia w miesiącach końca obecnego i początku przyszłego roku, kiedy to pozostałe branże będą wypłacać tradycyjne roczne nagrody.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czwarty z rzędu spadek Wskaźnika Przyszłej Inflacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!