Czy firmy z Polski zawojują pakistański rynek?

Czy firmy z Polski zawojują pakistański rynek?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Będzie o to trudno, bo potrzebne jest duże wsparcie finansowe, bez którego ciężko rywalizować z firmami z Chin czy USA. Ale próbować trzeba. W Pakistanie liczą, że zacieśni się współpraca gospodarcza z Polską w wielu dziedzinach, w tym energetyce, górnictwie, branży budowlanej czy transporcie.

Podczas sesji poświęconych współpracy gospodarczej z Pakistanem, które odbyły się w ramach VI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podkreślano, że nowy rząd Pakistanu uformowany w roku 2013 zdecydowanie stawia na gospodarkę rynkową i jest otwarty na inwestorów z zagranicy, w tym z Polski.

Warto więc, by polskie podmioty przyjrzały się bliżej rozwijającemu się coraz prężniej przemysłowi Pakistanu. Czytaj też: Pakistan czeka na polskie firmy

Polska i Pakistan - możliwości szerokiej współpracy

Dzięki reformom gospodarka Pakistanu rozwijała się w tempie 5 proc. w pierwszym kwartale 2014 roku.

- Chciałbym pogratulować tego, że Europejski Kongres Gospodarczy, jego znaczenie i rozmiary rosną co roku - podkreślił Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu. - Towarzyszy mi na Europejskim Kongresie Gospodarczym liczna delegacja biznesowa z naszego kraju i liczę, że dzięki Kongresowi zacieśnią się nasze relacje biznesowe. Pamiętamy, że w roku 1947 polscy inżynierowie pomagali kłaść podwaliny pod gospodarkę Pakistanu. Współpraca między naszymi krajami wydaje się być oczywista i stwarza szanse dla obu stron. Obecnie w Pakistanie prowadzona jest prywatyzacja dużych przedsiębiorstw i polskie podmioty mogą wziąć udział w prywatyzacji pakistańskiej gospodarki. Zachęcam do inwestowania w Pakistanie, do angażowania się w przedsięwzięcia typu joint-venture. Rząd Pakistanu jest otwarty na biznes i jest gotów wesprzeć przedsiębiorców z zagranicy - zaznaczył minister Khurram Dastgir Khan.

Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki wskazał, że Polska zamierza zintensyfikować współpracę Pakistanu z całym regionem Europy Środkowej.

- Dostrzegamy wielki potencjał w gospodarce Pakistanu i duże szanse rozwoju dla firm z Polski - mówił wiceminister Tomczykiewicz. - Obecnie trzy czwarte eksportu z Polski trafia na rynki unijne. Chcemy dywersyfikować rynki, zwiększać eksport także do krajów pozaeuropejskich. W 2013 roku nasze obroty z Pakistanem wyniosły ponad 310 mln dolarów. Są szerokie możliwości współpracy między naszymi krajami. Dostrzegam duży potencjał gospodarczy Pakistanu. Polskie firmy mogą z powodzeniem szukać swoich szans na tym rynku. Liczę więc, że usłyszymy o sukcesach polskich firm w Pakistanie i firm z Pakistanu w Polsce.

Wiceminister Tomczykiewicz zaznaczył, że w marcu przebywał z delegacją w Pakistanie wraz z przedstawicielami polskich firm. Podpisano memorandum w sprawie inwestycji w sektorze energii.

Pakistan będzie chciał m.in. sprowadzać węgiel z Polski. Liczy też na maszyny i urządzenia górnicze. Obecnie problemem Pakistanu są m.in. chroniczne niedobory prądu.

Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu wskazał, że Pakistan zawsze przywiązywał dużą wagę do rozwoju relacji gospodarczych z Polską i Unią Europejską.

- Pakistan wprowadza reformy gospodarcze, dzięki temu osiągnęliśmy pioęcioprocentowy rozwój w pierwszym kwartale tego roku - zaznaczył Khurram Dastgir Khan. - Koncentrujemy się na gospodarce, a także na edukacji i służbie zdrowia. Reformy w Pakistanie są prowadzone w duchu liberalizacji, deregulacji i prywatyzacji. Polska posiada stabilne podstawy gospodarcze. Stanowi ona ważny punkt odniesienia dla krajów wschodzących, takich jak Pakistan. Jesteśmy gospodarką rynkową, w Pakistanie sektor prywatny przewodzi w reformach, natomiast strona państwowa pełni funkcję regulatora - podkreślił.

Władze Pakistanu chcą, by Polska stała się dla pakistańskiej gospodarki ważnym partnerem i swoistym korytarzem, który umożliwi jej dotarcie na rynek europejski. Na duże możliwości współpracy gospodarczej z Pakistanem zwracał też uwagę Andrzej Zdebski, prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

- Mądry system zachęt ze strony rządu Pakistanu spowodowałby możliwość inwestowania na pakistańskim rynku - mówił Andrzej Zdebski. - Ważne będzie bezpieczeństwo polityczne. Trzeba się wzajemnie wymieniać informacjami. Odważnie można wchodzić na dany rynek, kiedy będzie się miało o nim wiedzę.

Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, podkreślił, że rząd Pakistanu zdecydował się na budowę gospodarki rynkowej i demokrację.

- Istnieje możliwość, by na współpracę z Pakistanem spojrzeć poprzez pryzmat zmian zachodzących zarówno w Pakistanie, jak i w Polsce - mówił Donocik. - Obszar współpracy gospodarczej naszych krajów może dotyczyć między innymi branży energetycznej, górniczej czy włókienniczej. Olbrzymi zakres współpracy z Pakistanem może dotyczyć regionu Śląska. To tutaj mamy energetykę, górnictwo, w tym producentów maszyn i urządzeń górniczych, a także firmy z sektora ochrony środowiska.

Zakriya Usman, prezydent Federacji Pakistańskich Izb Przemysłowo-Handlowych również zaznaczył, że w Pakistanie jest wiele firm chcących współpracować z polskimi podmiotami.

Wskazał przy tym, że w Pakistanie trzy czwarte inwestycji prowadzonych jest przez sektor prywatny. Za dużą część wzrostu gospodarki Pakistanu odpowiadają też bezpośrednie inwestycje zagraniczne, dzięki temu tworzone są również nowe miejsca pracy.

- Inwestycje tworzą szanse na zatrudnienie, ale też kształtują kulturę konkurencyjności - zaznaczył Zakriya Usman.

Na rynku ropy i gazu w Pakistanie dominują firmy amerykańskie. Zakriya Usman zwrócił uwagę na fakt, iż w Pakistanie zapewnia się pełne bezpieczeństwo i ochronę inwestycji, a system podatkowy jest przyjazny. Dzięki temu firmy z zagranicy mogą osiągać spore profity. Pakistan cechuje dobra lokalizacja i zasoby ludzkie oraz naturalne.

- Cechuje nas dobrze rozwinięta sieć finansowa, mamy też wielu doświadczonych inżynierów, a wielu ludzi w Pakistanie mówi płynnie po angielsku - mówił Zakriya Usman. - Węgiel, który mamy, może wystarczyć na dwieście lat. Ale nasz węgiel wymaga oczyszczania i odsiarczania. Wstępnie zdecydowaliśmy o imporcie węgla z Polski. Rolnictwo czy przetwórstwo mięsa, to także branże dla potencjalnych inwestorów.

Khurram Dastgir Khan, minister handlu Pakistanu, wskazał, że w Pakistanie produkuje się niewiele węgla, ale są tam spore zasoby tego surowca. Jednak trudne do wydobycia, stąd strona pakistańska chciałaby zebrać doświadczenie i know-how z Polski.

- Polska ma bardzo dużo do zaoferowania Pakistanowi w zakresie górnictwa - podkreślił Khurram Dastgir Khan. - Myślimy o konkretnych rozwiązaniach dla polskich podmiotów. Myślimy o tym, jakie pakiety wspomagające można będzie stworzyć. Duże perspektywy niosą też z sobą takie dziedziny, jak transport oraz branża budowlana.

Delegacja z Pakistanu przywołała tez polski Newag, który jest od lat na rynku. Wskazywała, że zachodzi szansa na to, by stworzyć joint-venture i usprawnić system komunikacji miejskiej w Pakistanie.

Minister Safdar Sohail, z Ambasady Pakistanu w Belgii zwrócił uwagę na to, że w Pakistanie następuje szybki rozwój specjalnych stref ekonomicznych. A rząd Pakistanu przeznaczył znaczne zasoby na promocję handlu zagranicznego.

Firmy polskie mogą tez wykorzystać Pakistan jako miejsce, skąd można prowadzić ekspansję na inne rynki. Jednak do tego potrzebne będzie konkretne wsparcie ze strony polskiego rządu.

Przykładowo Pakistan jest istotnym miejscem w zakresie inwestycji dla gospodarki węgierskiej. W Pakistanie działa ambasada Węgier, które promują ideę rozwoju relacji handlowych z Pakistanem.

W kontekście tego, należy przytoczyć opinie uczestników sesji poświęconych współpracy gospodarczej z Pakistanem, że Polska powinna jak najszybciej uruchomić na nowo konsulat w Karaczi. Bez wparcia ze strony rządu polskim firmom trudno będzie mocniej zaistnieć na pakistańskim rynku.

Jerzy Dudała
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy firmy z Polski zawojują pakistański rynek?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!