Czy Polska jest przygotowana na Brexit?

Czy Polska jest przygotowana na Brexit?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polska jest przygotowana na oba rozwiązania, również na scenariusz, w którym Wielka Brytania opuszcz UE - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że Polski rząd będzie namawiał innych członków UE do spokojnych reakcji, by ewentualny Brexit "nie służył do dalszej dekompozycji Unii".

"Polska jest oczywiście przygotowana na oba rozwiązania. Dzisiaj jesteśmy dobrze przygotowani, by zareagować również na scenariusz, w którym Wielka Brytania opusza UE" - powiedział w poniedziałek w Radiowej Trójce Szymański pytany, czy rząd ma przygotowane scenariusze na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po zaplanowanym na czwartek referendum w tym kraju.

"Będziemy namawiali inne państwa członkowskie do tego, aby reagować spokojnie, aby ten przypadek nie służył do dalszej dekompozycji UE. Aby w miejsce członkostwa znaleźć dla Wielkiej Brytanii inne pragmatyczna, zastępcze rozwiązania" - zadeklarował wiceminister spraw zagranicznych.

Dopytywany o możliwe scenariusze ułożenia nowych relacji na linii UE-Londyn po ewentualnym Brexicie wiceszef MSZ ocenił, że jest ich, "co najmniej kilka". Według niego kluczowe będzie, jak wynik referendum zostanie zinterpretowany przez Londyn.

W ocenie wiceszefa dyplomacji, jeśli takie oczekiwania Wielkiej Brytanii zostaną sformułowane, to Polska będzie wśród krajów, które w wypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie namawiała do zastosowania "pragmatycznych rozwiązań", które nie będą prowadziły do "dalszej dekompozycji UE".

Na pytanie o możliwy wynik referendum Szymański zauważył, że na większe szanse zwycięstwa zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE może wskazywać liczba osób, które się zarejestrowały do udziału w tym głosowaniu, bo od poprzednich wyborów do list wyborczych dopisało się 1,5 mln osób.

"To oznacza, że można się spodziewać bardzo wysokiej frekwencji, a to oznacza, że faktycznie zwolennicy pozostania Wielskiej Brytanii w UE mają szanse wygrać to referendum" - ocenił Szymański. Jak wyjaśnił, zwykle osoby, które od samego początku są za zmianą, są lepiej widoczne w sondażach.

Zastrzegł jednak, że "uroda referendum" polega na tym, że bardzo często o jego wyniku decydują osoby najmniej zdeterminowane, osoby, które czasem z drugorzędnych powodów decydują się na głosowanie. "To powoduje, że wynik tego referendum jest absolutnie nieprzewidywalny" - podkreślił wiceminister.

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się w czwartek 23 czerwca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy Polska jest przygotowana na Brexit?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!