XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Czy tygrys Morawieckiego może dostać zadyszki?

Czy tygrys Morawieckiego może dostać zadyszki?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nasza gospodarka bije rekordy. Rok 2018 był ważnym etapem w pościgu za poziomem dobrobytu krajów rozwiniętych. 2019 też będzie. Pojawiły się jednak i niepokojące zjawiska, które każą się obawiać, czy polski tygrys nie dostanie zadyszki.

  • 2018 rok zakończymy prawdopodobnie 5-procentowym wzrostem PKB. Daje nam to miejsce w ścisłej czołówce gospodarczych liderów. Co do najbliższej przyszłości ekonomiści są zgodni: w 2019 r. rozpocznie się hamowanie związane z osłabieniem światowej koniunktury. Nadal jednak będziemy rozwijać się w tempie około 4 proc.
  • Prawdopodobnie konsumpcja będzie musiała "ciągnąć" gospodarkę i w 2019 roku. Bo eksport raczej nie przejmie tej funkcji.
  • Niski jest poziom inwestycji, który nie pozwoli utrzymać tempa rozwoju na zbliżonym do obecnego poziomie w najbliższych latach - twierdzi prof. Witold Orłowski. Przedsiębiorcy zapytani o to, dlaczego nie inwestują, odpowiadają zgodnie: niepewność.

W szpicy wyścigu

Wiele wskazuje, że 2018 rok zakończymy z 5-procentowym wzrostem PKB - na taką (lub wyższą) wartość wskazuje większość ośrodków analitycznych. OECD podwyższyła prognozę do 5,2 proc. (z 4,6 proc. przewidywanych jeszcze w maju). Także agencja ratingowa Fitch zrewidowała szacunki - urosły one z 4,8 proc. do 5,1 proc. Na 5-proc. wzrost w skali całego roku stawiają również ekonomiści Credit Agricole.

Takie wyniki dają nam miejsce w ścisłej czołówce gospodarczych liderów. Wśród krajów OECD tylko irlandzka gospodarka będzie rozwijała się szybciej. Co do najbliższej przyszłości ekonomiści są zgodni: w 2019 r. rozpocznie się hamowanie (Fitch spodziewa się 3,8 proc. wzrostu, OECD i Bank Światowy przewidują 4 proc.), związane z osłabieniem światowej koniunktury.

Trzeba jednak pamiętać, by nie traktować analityków jak wyroczni. Dość wspomnieć, że wielu z nich mniej więcej od I kwartału 2018 roku wieszczyło, iż właśnie mijamy szczyt koniunktury. Tymczasem ów szczyt trwał i trwał… I - jeśli brać pod uwagę powyższe zmiany prognoz w górę - ciągnie się do dzisiaj. 2019 rok może być zatem znacznie lepszy, niż to się dziś analitykom wydaje.

Korekty w przeciwnym kierunku też są możliwe, ale niewiele wskazuje na realizację negatywnych scenariuszy w najbliższym okresie. Budżet jest w znakomitym stanie, a bezrobocie na rekordowo niskim poziomie, co przy jednoczesnym systematycznym przyroście płac powinno być impulsem dla konsumpcji, która stanowi w tym roku główny motor wzrostu gospodarczego.

Więcej w obszernej analizie WNP.PL.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Czy tygrys Morawieckiego może dostać zadyszki?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!