XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Dane o produkcji umocniły złotego

Dane o produkcji umocniły złotego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dane GUS o produkcji przemysłowej umocniły złotego, jednak dla inwestorów najważniejsze będą wieczorne sygnały z Fed - ocenił Grzegorz Ogonek, ekonomista Santander BP. Jego zdaniem, jeśli komunikacja Fed nie będzie wystarczająco gołębia, może to osłabić polską walutę i obligacje.


  • W środę wieczorem, o godz. 19.00 polskiego czasu, Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych i przedstawi nowe projekcje makroekonomiczne.
  • Z danych agencji Bloomberg wynika, że wyceny instrumentów finansowych sugerują mniej niż 1-proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed w 2019 r. i 27-proc. szansę na ich cięcie.
  • Na czwartek zaplanowało aukcję zamiany obligacji. Po marcowym przetargu sprzedaży MF informowało, że stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto w 2019 roku wynosi 61 proc.
  • Długoterminowe finansowanie dla polskiej gospodarki - to temat, który zostanie poruszony podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w niach 13-15 maja w Katowicach.

"Umocnienie złotego przychodzi w okresie, gdy bardziej prawdopodobny wydawałby się ruch w drugą stronę. Nowe informacje ws. brexitu ciążą funtowi, a złoty się umocnił, podczas gdy pozostałe waluty regionu się osłabiają. Za umocnieniem złotego stoją dane o produkcji przemysłowej, znacząco lepsze od oczekiwań. Rynek zakładał, że może raczej pojawić się odchylenie w dół od konsensusu biorąc pod uwagę słabsze dane ze strefy euro. Te informacje nakazują analitykom pochylić się nad prognozami wzrostu PKB na I kwartał" - powiedział Ogonek.

"Komunikacja Fed na pewno odegra dużą rolę w najbliższym czasie. Rynek nastawia się na dalsze łagodzenie retoryki, ale jeśli Fed rozczaruje, nie obniżając wystarczająco prognoz makroekonomicznych i oczekiwań na podwyżki stóp proc., może to zadziałać na osłabienie złotego i krajowych obligacji" - dodał.

W środę wieczorem, o godz. 19.00 polskiego czasu, Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych i przedstawi nowe projekcje makroekonomiczne.

Na grudniowym posiedzeniu Rezerwa Federalna obniżyła liczbę prognozowanych podwyżek stóp proc. w 2019 r. do dwóch, wcześniej oczekiwała trzech. W styczniu Fed usunął zaś z komunikatu zapis o kolejnych, stopniowych podwyżkach stóp procentowych.

Czytaj też: Agencja Fitch podwyższyła prognozy PKB Polski

Z danych agencji Bloomberg wynika, że wyceny instrumentów finansowych sugerują mniej niż 1-proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed w 2019 r. i 27-proc. szansę na ich cięcie.

Produkcja przemysłowa w lutym 2019 r. wzrosła o 6,9 proc. rdr. Analitycy spodziewali się wzrostu o 4,5 proc.

Rynek długu


"Czwartkowe dane też będą istotne, to kolejne cegiełki do szacunku PKB za I kwartał. Rynek będzie jednak bardziej pod wrażeniem informacji z Fed, więc te dane mogą przejść bez echa" - powiedział Ogonek.

"Rynek dość spokojnie przyjmuje informacje o sytuacji fiskalnej, widzi bardziej pozytywne efekty stymulacji gospodarki niż na ryzyka fiskalne. Może na aukcji zobaczymy zmianę nastawienia" - dodał.

W czwartek GUS poda dane o produkcji budowlano-montażowej (konsensus: wzrost o 5,9 proc. rdr wobec 3,2 proc. w styczniu) oraz o sprzedaży detalicznej - tu ekonomiści spodziewają się przyspieszenia dynamiki zarówno w ujęciu nominalnym (do 7,1 proc. rdr z 6,6 proc. w styczniu) i realnym (do 5,4 proc. z 5,2 proc.).

W środę Ministerstwo Finansów podało, że deficyt budżetu po lutym wyniósł 0,8 mld zł, czyli 2,8 proc. planu na 2019 rok.

Na czwartek zaplanowało aukcję zamiany obligacji. Po marcowym przetargu sprzedaży MF informowało, że stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto w 2019 roku wynosi 61 proc.

  środa środa wtorek
  16.00 9.30 15.30
       
EUR/PLN 4,2818 4,2861 4,2898
USD/PLN 3,7697 3,7783 3,7809
CHF/PLN 3,7799 3,7771 3,7824
EUR/USD 1,1358 1,1344 1,1346
       
PS0421 1,63 1,62 1,62
PS0424 2,22 2,22 2,24
DS1029 2,90 2,89 2,91
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dane o produkcji umocniły złotego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!