Decyzja Lotosu, KGHM i Tauronu zaszkodzi mniejszym firmom?

Decyzja Lotosu, KGHM i Tauronu zaszkodzi mniejszym firmom?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po Grupie Lotos na stosowanie tzw. split paymentu decydują się KGHM i Tauron. To wpłynie również na mniejszych przedsiębiorców, którzy mogą przez to stracić .

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", coraz więcej dużych spółek z udziałem Skarbu Państwa deklaruje, że od lipca zacznie stosować mechanizm podzielonej płatności w rozliczeniach ze swoimi dostawcami.
W ten sposób chcą zwiększyć własne bezpieczeństwo w zakresie obrotu VAT.

Dziennik zwraca jednak uwagę, na drugie dno decyzji państwowych molochów. Cytowani przez "Rz" doradcy podatkowi przewidują, że ze względu na duże zaangażowanie spółek z udziałem Skarbu Państwa w obrocie gospodarczym,, mogą one uruchomić samonakręcający się mechaniz, co spowoduje, że kolejni kontrahenci będą również w mniejszym lub większym zakresie korzystali z podzielonej płatności.

W części firm zamrożenie VAT specjalnych kontach za sprzedane towary i usługi może dla części firm oznaczać kłopotu z płynnością.

Dziennik cytuje wyliczenia Pracodawców RP, z których wynika, że w najczarniejszym scenariuszu, upowszechnienie split payment, może ograniczyć obrót gospodarczy o ok. 75 mld zł, PKB obniżyć o ponad 30 mld zł i zlikwidować ponad 280 tys. miejsc pracy.

Założeniem split payment jest podzielenie płatności na cenę netto, która wpłacona jest przez nabywcę na konto bieżące dostawcy, oraz podatek VAT, czyli indywidualny rachunek bankowy podatnika, który ma służyć rozliczeniu podatku VAT. Zastosowanie tego mechanizmu powoduje dzielenie kwoty brutto na dwa strumienie płatności. Kwota netto zostaje wydzielona i wpłacona do sprzedawcy, natomiast podatek VAT jest przekazywany na specjalny rachunek bankowy. Konto VAT jest indywidualnym numerem konta, utworzonym dla każdego podatnika.

- Mechanizm ten z założenia utrudnia, lub wręcz uniemożliwia, powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji. Jednocześnie zapewnia lepszą transparentność rozliczeń VAT-owskich i utrudnia wyprowadzanie pieniędzy za granicę - twierdzi resort finansów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Decyzja Lotosu, KGHM i Tauronu zaszkodzi mniejszym firmom?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!