Deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. może być jeszcze niższy

Deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. może być jeszcze niższy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że deficyt sektora finansów publicznych w przyszłym roku nie wyniesie 2,7 proc. PKB tylko mniej - poinformował 10 października podczas pierwszego czytania projektu budżetu na 2018 r. wiceminister finansów Leszek Skiba.

  • - Ten budżet bazuje na bardzo dobrej koniunkturze gospodarczej - przyznaje Leszek Skiba.
  • Inwestycje w przyszłym roku mają wyraźnie wzrosnąć.
  • - Państwo polskie w coraz mniejszym stopniu potrzebuje dywidend - twierdzi minister.

Przed zakończeniem trwającej około osiem godzin debaty na pytania posłów odpowiadał m.in. wiceminister finansów Leszek Skiba. Mówił, że w przyszłym roku poziom długu do PKB pozostanie na poziomie 51,7 proc., czyli takim samym, jak w roku 2017, a w kolejnych latach będzie się obniżał.

"Jest to możliwe dzięki temu, że obniża się deficyt" - powiedział wiceminister. Poinformował, że przewidziany w uzasadnieniu do budżetu szacunek deficytu sektora finansów publicznych w 2018 r. w wysokości 2,7 proc. PKB wynika z założenia, iż wszyscy wydadzą 100 procent tego, co jest zapisane w ustawie budżetowej.

"Naturalne oszczędności, które zawsze pojawiają się w wykonaniu (budżetu - PAP) oznaczają, że realnie ten deficyt można oceniać niżej. Czyli tak naprawdę, jeśli poziom naturalnych oszczędności wyniesie np. 6 mld zł, to ten deficyt sektora finansów publicznych może wynieść 2,4 proc. PKB. Czyli istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że deficyt sektora finansów publicznych w roku przyszłym nie wyniesie 2,7 proc. PKB tylko mniej" - powiedział Skiba.

"To jest możliwe dzięki rosnącym dochodom z podatku VAT i innym podatkom" - dodał. Przypomniał, że w 2015 r. dochody z VAT wynosiły 6,4 proc. PKB, w 2016 r. - 6,8 proc. PKB. "Szacujemy, że w roku 2017 mogą wynieść 7,9 proc. PKB, a w roku 2018 prawdopodobnie mogą przekroczyć 8 proc. PKB" - wyjaśnił.

"Czyli tak naprawdę mamy do czynienia z istotnym wzrostem dochodów podatkowych nominalnie, realnie i także w odniesieniu do produktu krajowego brutto. To oznacza, że państwo polskie w coraz mniejszym stopniu potrzebuje dywidend" - mówił.

Według Skiby poziom dywidend jest w projekcie istotnie mniejszy niż w latach poprzednich, aby spółki skarbu państwa miały jak najwięcej środków na inwestycje. "Państwo nie drenuje spółek tak, jak miało to miejsce w czasach PO, zyski pozostają w firmach (...) dzięki temu mogą być przeznaczane na inwestycje" - wyjaśnił.

Według niego inwestycje są jednym z istotnych elementów wzrostu PKB. MF szacuje, że wzrosną one w przyszłym roku o 7,6 proc. Skiba zaznaczył, że dla wzrostu gospodarczego w przyszłym roku w założonej wielkości 3,8 proc., kluczową liczbą jest 4,4 proc. - poziom bezrobocia prognozowany w Polsce przez Komisję Europejską (według metodologii unijnej - PAP).

"Ten budżet bazuje na bardzo dobrej koniunkturze gospodarczej, którą z perspektywy UE potwierdza KE zakładając, że (...) Polska będzie czwartym, najlepszym pod względem rynku pracy krajem, z poziomem bezrobocia wynoszącym 4,4 proc." - podkreślił wiceminister.

Sejm zdecyduje w głosowaniu, czy dalej pracować nad projektem budżetu na 2018 r., wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zgłosili posłowie PO i Nowoczesnej. "Zgłoszono wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy budżetowej na rok 2018, do głosowania nad tym wnioskiem przystąpimy w bloku głosowań" - poinformował wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, zamykając wtorkową debatę budżetową.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. może być jeszcze niższy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!