XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Deflacja w Polsce nie słabnie

Deflacja w Polsce nie słabnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W lipcu ceny spadły w ujęciu rocznym o 0,9 proc., a w porównaniu z czerwcem były niższe o 0,3 proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych Głównego Urzędu Statystycznego. W lipcu taniały m.in.: żywność, napoje bezalkoholowe oraz odzież i obuwie.

To dane odpowiadające opublikowanemu przez GUS pod koniec lipca tzw. szybkiemu szacunkowi inflacji.

"Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,9 proc. (w tym towarów - o 1,5 proc., przy wzroście cen usług - o 0,7 proc.). Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen (...) na tym poziomie miały obniżki opłat związanych z transportem (o 7,1 proc.), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,7 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 0,8 proc.)" - napisano w komunikacie GUS. Urząd statystyczny zwrócił uwagę, że w ujęciu rocznym wzrosły natomiast ceny żywności (o 1,2 proc.).

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,3 proc. (w tym towarów - o 0,7 proc., przy wzroście cen usług - o 0,5 proc.). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen (...) ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 1 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,1 proc.)" - wyjaśnił GUS. Wyższe były natomiast opłaty w zakresie rekreacji i kultury (o 1,5 proc.) oraz związane z mieszkaniem (o 0,1 proc.).

Zgodnie z obliczeniami GUS ceny żywności obniżyły się w lipcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,1 proc., wobec wzrostu o 0,2 proc. w czerwcu br. Najbardziej potaniały warzywa (o 11,6 proc.) i owoce (o 1,7 proc.). Ceny artykułów w grupie "mleko, sery, jaja" utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu, podrożało natomiast mięso (przeciętnie o 1,1 proc.), a także ryby i owoce morza (o 0,9 proc.), ryż (o 0,7 proc.) oraz makarony i produkty makaronowe (o 0,6 proc.).

Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili również za tłuszcze zwierzęce oraz czekoladę (po 0,5 proc.), cukier (o 0,2 proc.), a także tłuszcze roślinne (o 0,1 proc.). Ceny napojów bezalkoholowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu natomiast napoje alkoholowe potaniały o 0,1 proc. Ceny wyrobów tytoniowych wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem

o 0,2 proc.

"W lipcu br., w związku z dalszą wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,8 proc., a odzieży - o 3 proc." - wyjaśnił GUS.

W komunikacie wskazano, że ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły przeciętnie o 0,1 proc., a ceny nośników energii utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Obniżyły się w lipcu opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.).

"Ceny w zakresie transportu były niższe niż w czerwcu br. o 0,2 proc., głównie w wyniku niższych cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,2 proc., w tym benzyny -

o 1,4 proc., oleju napędowego - o 1,1 proc., przy wzroście cen gazu ciekłego - o 0,3 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za usługi transportowe (o 3,2 proc.) oraz samochody osobowe (o 0,2 proc.)" - wyjaśnił GUS.

Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie notowanym w czerwcu br., nie zaobserwowano też zmian w opłatach za usługi telekomunikacyjne. Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w lipcu br. wzrosły o 1,5 proc.

"Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 5 proc., w tym za granicą - o 8,4 proc., a w kraju - o 1,3 proc.). Podrożały gazety i czasopisma (o 3,3 proc.), podręczniki (o 0,3 proc.) oraz książki (o 0,1 proc.)" - dodano.

Według GUS opłaty związane z edukacją pozostały w lipcu na poziomie zbliżonym do obserwowanego w czerwcu br. Z kolei ceny w restauracjach i hotelach podniesiono w lipcu br. o 0,1 proc. "Spośród innych towarów i usług, w lipcu br. mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za artykuły do higieny osobistej i kosmetyki (o 0,5 proc.). Podrożały natomiast ubezpieczenia

(o 0,6 proc.), usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne (o 0,3 proc.) oraz opieka społeczna (o 0,1 proc.)" - dodał GUS.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS w czerwcu ceny spadły w ujęciu rocznym o 0,8 proc. i wzrosły o 0,2 proc. mdm. Natomiast w maju mieliśmy do czynienia z deflacją w wysokości 0,9 proc. w ujęciu rocznym, a w stosunku do kwietnia inflacja wyniosła 0,1 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Deflacja w Polsce nie słabnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!