Dobra koniunktura utrzymuje się w polskiej gospodarce

Dobra koniunktura utrzymuje się w polskiej gospodarce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS (SI) w czerwcu 2018 r. wynosi 109,0 i kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego przed miesiącem, ale wyższym niż przed rokiem - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

  • Zgodnie z komunikatem wskaźnik ocen diagnostycznych jest niższy od zgłaszanego przed miesiącem, prognostycznych - wyższy.
  • - W porównaniu z czerwcem ub. r. wzrosła wartość składowej prognostycznej, a diagnostycznej - kształtuje się na zbliżonym poziomie - informuje GUS.
  • Urząd wyjaśnił, że wartość składowej odnoszącej się do przetwórstwa przemysłowego i handlu detalicznego jest wyższa od notowanej przed miesiącem, a budownictwa i usług - niższa niż w maju.
  • - W skali roku wzrosły wartości składowych dla przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i usług, natomiast obniżyła się dla handlu detalicznego - podał Urząd.

GUS informuje, że wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym w czerwcu 2018 r. kształtuje się na poziomie dodatnim, podobnie jak przed miesiącem. Bieżący portfel zamówień krajowy i zagraniczny oceniany jest nieco bardziej optymistycznie niż w maju.

- Odnotowywany jest dalszy spadek stanu zapasów wyrobów gotowych. Oczekiwania dotyczące produkcji są korzystne, nieco lepsze od formułowanych w kwietniu i maju - czytamy w raporcie GUS.

Także wskaźnik ufności w budownictwie jest w czerwcu na dodatnim poziomie, podobnym jak w ostatnich dwóch miesiącach. Zgodnie z wyjaśnieniem urzędu statystycznego, oceny bieżącego portfela zamówień krajowego i zagranicznego są nieco mniej korzystne niż w kwietniu i maju.

- Od dwóch miesięcy utrzymują się pozytywne prognozy zatrudnienia - dodano.

Zauważono, że wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy z sekcji budownictwo kształtuje się na poziomie 86,3 proc., wyższym od odnotowanego w analogicznym miesiącu ostatnich osiemnastu lat.

Na dodatnim poziomie kształtuje się także - od lutego 2015 r. - wskaźnik ufności w handlu detalicznym. W czerwcu jest on nieco wyższy od notowanego przed miesiącem.

- Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są bardziej optymistyczne niż w maju; prognozy sprzedaży są korzystne, zbliżone do formułowanych miesiąc wcześniej. Bieżący stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny - zwraca uwagę GUS.

Również w przypadku usług wskaźnik ufności utrzymuje dodatni poziom, ale niższy od notowanego w ostatnich pięciu miesiącach. Jednak, jak zaznaczono, według dyrektorów jednostek ogólna sytuacja gospodarcza w ostatnich trzech miesiącach pogorszyła się i oceniana jest negatywnie.

- Mniej korzystne niż w maju są opinie w zakresie popytu na usługi w ostatnich trzech miesiącach. Prognozy popytu są nieco bardziej optymistyczne od przewidywań formułowanych przed miesiącem - wyjaśniono.

Z raportu wynika, że w czerwcu przedsiębiorcy najbardziej odczuwają trudności związane z kosztami zatrudnienia. Istotną barierą są wysokie obciążenia na rzecz budżetu.

W porównaniu z czerwcem ub. r. najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w budownictwie i usługach oraz niedoborem pracowników w handlu detalicznym.

- W budownictwie częściej niż przed rokiem zgłaszana jest bariera kosztów materiałów. Rzadziej niż w analogicznym miesiącu 2017 r. w budownictwie i handlu detalicznym zgłaszano problemy wynikające ze zbyt dużej konkurencji na rynku, a w usługach - zbyt dużej konkurencji firm krajowych i zagranicznych - napisano.

Z kolei w usługach i budownictwie mniej znaczącą niż przed rokiem barierą jest niedostateczny popyt. Mniej odczuwana niż w czerwcu 2017 r. we wszystkich omawianych rodzajach działalności jest bariera związana z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobra koniunktura utrzymuje się w polskiej gospodarce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!