Dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych nie podniesie podatków

Dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych nie podniesie podatków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na potrzeby realizacji zadań ustawy o wsparciu osób o znacznym stopniu niepełnosprawności nie planujemy zwiększenia wydatków z budżetu państwa lub jakiegokolwiek wzrostu danin - powiedział w czwartek w Senacie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

  • Dzięki wprowadzeniu ustawy w życie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymają pakiet czterech korzyści.
  • Po pierwsze, jest to możliwość skorzystania z porad specjalistycznych bez konieczności uzyskiwania skierowania. Po drugie, jest możliwość korzystania z porad specjalistycznych bez kolejki.
  • Po trzecie, jest to nielimitowany dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych. Po czwarte, jest to zdjęcie limitów czasowych i ilościowych w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zajęła się w czwartek ustawą o wsparciu osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

"To jest projekt, który odpowiada na postulaty środowisk niepełnosprawnych" - powiedział podczas obrad komisji Cieszyński. Zwrócił uwagę, że dzięki wprowadzeniu ustawy w życie osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymają pakiet czterech korzyści.

"Po pierwsze, jest to możliwość skorzystania z porad specjalistycznych bez konieczności uzyskiwania skierowania. Po drugie, jest możliwość korzystania z porad specjalistycznych bez kolejki. Po trzecie, jest to nielimitowany dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych. Po czwarte, jest to zdjęcie limitów czasowych i ilościowych w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne" - wyliczał wiceminister.

"Na potrzeby realizacji zadań w ustawie nie planujemy jakiekolwiek zwiększenia wydatków z budżetu państwa lub jakiegokolwiek wzrostu danin. Tutaj jest formuła zmiany plany finansowego NFZ" - mówił. Dodał, że jest to możliwe z uwagi na dobrą sytuację finansową NFZ. "Mamy do czynienia z rekordowym spływem składki zdrowotnej" - podkreślił.

Ustawa przewiduje m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich). Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach. Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Ustawa przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W tym celu zaproponowano regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi. Projekt ustawy został złożony w Sejmie przez posłów PiS. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!