Dogonimy Niemcy za 50 lat

Dogonimy Niemcy za 50 lat
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Druga fala przedsiębiorczości i szybszy wzrost albo populistyczny dryf i stagnacja– takie dwa, równie prawdopodobne, scenariusze dla Polski na najbliższą dekadę wynikają z raportu ośrodka Think Tank.

Raport jest efektem realizowanego przez ostatnie 1,5 roku projektu RE-WIZJE w ramach którego 200 ekspertów różnych dziedzin zastanawiało się i dyskutowało jak zmieni się Polska w ciągu najbliższej dekady. Wnioskiem z tych dyskusji są właśnie dwa możliwe scenariusze. W pozytywnym Polska utrzyma szybki wzrost gospodarczy, dzięki drugiej wchodzącej właśnie nna rynek „:drugiej fali przedsiębiorczości”. W takim scenariuszu autorzy oczekują również zmiany pokoleniowej w polskiej polityce i zakładają, że to nowe pokolenie zapewni krajowi lepsze przywództwo.

Scenariusz negatywny zakłada rozwój sytuacji w kierunku modelu włoskiego – będziemy narzekać na jakość funkcjonowania państwa, przetasowania na scenie politycznej nie będą się przekładać na realne zmiany, a obywatele zaczną realizować swoje ambicje niejako „obok państwa”. – Oba te scenariusze uważamy za równie prawdopodobne – podkreślił Paweł Rabiej, partner zarządzający w Think Tank.

To, który scenariusz się zrealizuje zależy zdaniem autorów raportu od kilku kluczowych czynników: Jakości myślenia strategicznego i zarządzania w polityce, dialogu społecznego o wyzwaniach rozwojowych, partycypacji młodego pokolenia w polityce, tempa ekspansji międzynarodowej polskich firm oraz tempa i jakości sukcesji w firmach rodzinnych, oraz sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa w Europie oraz ścieżki jaką podąży Unia Europejska.

Zdaniem Ignacego Morawskiego, głównego ekonomisty BIZ Banku bardziej prawdopodobny jest rozwój w kierunku pozytywnego scenariusza. – Powoli nabywamy pewnych nowych kompetencji które umożliwią nam dalszy rozwój np. w zakresie kapitału ludzkiego. Natomiast nie mam wrażenia, że jesteśmy w okresie przełomu i stoimy przed dramatycznym wyborem – stwierdził. Za kluczowy czynnik uznał otwarcie polskich firm na świat. – Te kraje spoza tzw. cywilizacji zachodniej, które osiągnęły wysoki poziom rozwoju łączy jedno – ekspansja zagraniczna firm – stwierdził Morawski. Jego zdaniem polskie firmy radzą sobie w tym względzie coraz lepiej, chociaż np. większe otwarcie rynku usług w UE stworzyłoby dużo większe możliwości rozwoju.

Ekonomista uważa, że są podstawy do umiarkowanego optymizmu. - Na początku lat 90 p. polskie PKB per capita równało się mniej więcej ok 25 proc. tego wskaźnika w Niemczech. Dziś jest to około połowy. Nadrabiamy więc dystans w tempie 1 pkt proc. rocznie, a więc poziom Niemiec osiągniemy za 50 lat. I to realistyczna prognoza, ale też kwestia oceny czy to szybko czy wolno – stwierdził Ignacy Morawski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dogonimy Niemcy za 50 lat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!