EBOiR nadal będzie aktywnie wspierać polską gospodarkę

EBOiR nadal będzie aktywnie wspierać polską gospodarkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestował w Polsce ponad 6,3 mld euro we wszystkich sektorach gospodarki, biorąc udział w projektach o łącznej wartości przekraczającej 33 mld euro. Ze strategii banku wynika, że będzie wspierać gospodarkę niskowęglową. Zapowiada też pomoc polskim firmom m.in. w ekspansji regionalnej, a także udział w budowie stabilnego sektora finansowego i rynku kapitałowego.

Warszawa jest gospodarzem tegorocznego spotkania spotkanie Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Na miejsce wydarzenia wybrano Stadionie Narodowym, gdzie 14-15 maja br. podczas spotkania towarzyszącego Radzie Gubernatorów odbywa się forum biznesowe pod hasłem "Zmieniamy gospodarkę - zmieniamy życie". W imprezie bierze udział ponad 2 tysiące ekonomistów, inwestorów, polityków z 60-ciu krajów.

To, zatem dobry czas na podsumowanie zaangażowania EBOiR-u w Polsce. Rok 2014 wiąże się z dwoma ważnymi rocznicami dla Polski: upływa 25 lat od upadku komunizmu i 10 lat od wstąpienia do Unii Europejskiej.

Jak zapewniał podczas środowej konferencji prof. Marek Belka, szef NBP, przez najbliższych kilkanaście lat EBOiR nadal będzie w znacznej skali angażował się w projekty w Polsce. W 2013 r. szacowana wartość inwestycji w instrumenty udziałowe i dłużne w Polsce to ok. 750 mln euro.

Przez minione lata EBOiR pomagał w budowaniu gospodarki rynkowej udzielając podmiotom gospodarczym pożyczek, gwarancji bankowych oraz stając się udziałowcem różnych firm. EBOiR rozpoczynając działalność w 1991 r. był kluczową instytucją dla procesu przemian gospodarczych w tej części Europy. Teraz w kręgu jego zainteresowania są kraję Afryki.

Riccardo Puliti, dyrektor EBOiR odpowiedzialny za sektor energetyczny, przekonywał podczas konferencji w Warszawie, że dzięki inwestycjom w infrastrukturę energetyczną Polska staje się hubem energetycznym Europy.

- Polska posiada interesujący mix energetyczny - węgiel, który jest ograniczany, odnawialne źródła energii, a także gaz. Dzięki takiemu miksowi Polska może sprzedawać zarówno energię elektryczną, jak i gaz. Głównym elementem Polski, jako hubu jest pozycja geograficzna kraju w środkowej Europie, a także połączenia systemowe - powiedział PAP Puliti po konferencji.

Polecamy: Polska staje się hubem energetycznym Europy

Ale też EBOiR widzi inne ważne sektory w polskiej gospodarce, które nadal wymają modernizacji. Konieczna jest także dalsza restrukturyzacja i prywatyzacja w niektórych segmentach przemysłowych i infrastrukturalnych.

Już ze strategii banku dla Polski opublikowanej w grudniu 2013 roku wynikało, że nadal będzie wspierać nasz kraj w ważnych projektach. Polska jest krajem zaawansowanym w transformacji, działania banku w okresie następnych trzech lat będą koncentrowały się na wybranych priorytetach, umożliwiając udzielanie wsparcia w obszarach, gdzie wyzwania związane z transformacją są największe i gdzie można pogłębić reformy - podawał wówczas EBOiR w komunikacie.

Pierwszym z zadań jest promowanie gospodarki z niskim udziałem węgla. Bank będzie nadal wspierał dywersyfikację źródeł energii, z naciskiem na energetykę odnawialną oraz poprawę efektywności energetycznej zarówno po stronie popytu, jak i podaży. Drugie wyzwanie to wspieranie roli sektora prywatnego w gospodarce. EBOR podkreśla m.in. potrzebę zwiększenia innowacyjności polskich firm i deklaruje, że jego działania obejmą m.in. wpieranie polskich spółek w ekspansji regionalnej i inwestycjach transgranicznych. Trzeci aspekt działalności EBOR-u w Polsce to pomoc w rozwoju zrównoważonego sektora finansowego oraz rynków kapitałowych.

Przykłady inwestycji EBOiR w Polsce

W grudniu 2013 roku uruchomił nowy ramowy "Program dla Instytucji Finansowych w Polsce" o wartości 250 mln euro, którego celem ma być rozwój dłużnego rynku kapitałowego.

Celem programu ma być wzmacnianie rozwoju dłużnego rynku kapitałowego w Polsce przez najbliższe trzy lata poprzez realizację inwestycji w średnio i długoterminowe obligacje oraz produkty strukturyzowane, emitowane przez banki i niebankowe instytucje finansowe. ierwszym projektem EBOiR realizowanym w ramach tego programu jest wsparcie emisji obligacji BZ WBK kwotą 100 mln zł (około 24 mln euro).

EBOiR był akcjonariuszem Enei od czasu jej oferty publicznej, która miała miejsce w 2008 roku. 10 kwietnia 2014 roku w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu sprzedał wszystkie posiadane akcje Enei, tj. 11.038.962 akcje, które stanowią 2,5 proc. wszystkich akcji spółki.

Wśród inwestycji w odnawialne źródła energii można wymienić pożyczkę 22 mln euro na budowę farmy wiatrowej w miejscowości Orla we wschodniej Polsce. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2015 roku. Farma ma mieć docelowo moc 37,5 MW - 15 turbin o mocy 2,5 MW. Jak podał EBOiR, dzięki inwestycji będzie można zaoszczędzić 57 tys. 400 ton emisji CO2 do atmosfery.

To właśnie z EBOiR, w czerwcu ubiegłego roku gdańska grupa energetyczna Energa uzyskała 800 mln zł pożyczki na finansowanie inwestycji w sieci dystrybucyjne.

Polecamy: Dyrektor EBOiR: chcemy finansować 2 projekty OZE rocznie

W 2011 roku EBOiR uruchomił w Polsce program PolSEEF nastawiony na poprawę efektywności energetycznej w polskich przedsiębiorstwach.

Udziałowcami EBOR są 64 państwa oraz dwie instytucje: Europejski Bank Inwestycyjny i Unia Europejska. Stamtąd pochodzi kapitał założycielski banku. Ale EBOR, jak każda instytucja finansowa, ma nadany rating kredytowy, w tym przypadku jest to potrójne A, i pożycza środki finansowe na rynkach międzynarodowych, a następnie pożycza je przedsiębiorstwom lub bankom. Kryzys lat 2008–2009 sprawił, że EBOR przez pewien czas prawie podwoił skalę działania. Teraz, kiedy sytuacja gospodarcza zaczyna się poprawiać, skala finansowania będzie malała.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EBOiR nadal będzie aktywnie wspierać polską gospodarkę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!