XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

EEC 2016: jak powinna wyglądać międzynarodowa współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju?

EEC 2016: jak powinna wyglądać międzynarodowa współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W trakcie sesji: "Współpraca międzynarodowa na rzecz zrównoważonego rozwoju", która odbyła się 18 maja w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wskazywano, że Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 i zawarte w niej cele mają się m,in. przyczynić do eliminacji ubóstwa.

Cele i zadania ukierunkowane są głównie na wzrost gospodarczy, rozwój społeczny, a także ochronę środowiska.

Ali Nur Ismail Ali, główny sekretarz, naczelnik państwowego departamentu ds. spółdzielczości w Ministerstwie Przemysłu, Inwestycji i Handlu Kenii zaznaczył, że kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju, to chodzi nam o to, w jaki sposób obecne pokolenie może zaspokajać swoje potrzeby bez pogarszania sytuacji przyszłych pokoleń.

- Jeżeli chodzi o Kenię, to mówiąc o zrównoważonym rozwoju, należy wskazać na wiele elementów - zaznaczył Ali Nur Ismail Ali. - Jedną z istotnych kwestii jest bieda. Jest wiele obszarów biedy i nierówności społecznych. Stąd podjęto programy pomocy społecznej, na przykład ukierunkowane na osoby starsze, na dzieci oraz osoby niepełnosprawne. Kolejnym problemem jest problem bezrobocia.  Rząd uruchomił więc inicjatywy w postaci programów przedsiębiorczości. Skierowano środki na rzecz młodych ludzi, by mogli tworzyć własne małe przedsiębiorstwa i by mogli stać się pracodawcami jutra. W Kenii są też problemy w zakresie dostępu do usług medycznych.

Tomasz Sadowski, prezydent Barka Africa-INISE, członek Rady Starszych Plemienia Pokomo w Kenii podkreślił, że potrzeba zintegrowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i że ważne, by wytyczone cele były konsekwentnie realizowane.

- W Kenii ludzie wiele wycierpieli i nie stracili poczucia wspólnoty i nie stracili solidarności - zaznaczył Tomasz Sadowski.

Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej zwróciła uwagę na specyfikę poszczególnych krajów. I tak na przykład Kenia w porównaniu z Sudanem Południowym jest krajem rozwiniętym.

- Nasze działania ukierunkowane są na rozwój - mówiła Janina Ochojska. I wskazała, że ważna jest współpraca z władzami lokalnymi, z wodzami wiosek - po to, by stworzyć cały system, który potem będzie możliwie sprawnie funkcjonował.

- W przypadku celów zrównoważonego rozwoju brakuje kilku rzeczy, te cele są nastawione na przewodnictwo Europy - zaznaczyła Janina Ochojska. - Wskazuje się, że wręcz należy budować przewagę konkurencyjną firm europejskich. To mnie ubodło. Ten zrównoważony rozwój jest teraz taką nowomową europejską. A chodzi o to, żeby to były rzeczywiste działania.

Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ wskazał, że brakuje w Polsce odpowiedzialnej konsumpcji.

- Trzeba więc edukować, żeby wyrzucać za burtę firmy nieetyczne - mówił Kamil Wyszkowski. I zaznaczył, że to, iż Europa jest syta wynika z tego, że inne części świata głodują. - To przerysowane, ale tak jest - mówił Wyszkowski.

I dodał, że syty świat np. kupuje produkty oparte o olej palmowy z krajów, gdzie wycina się lasy tropikalne.

Wskazał też na to, że przykładowo 13 proc. wpływów w turystyce w Tajlandii przypada na seksturystykę. Dochodzi do łamania praw człowieka, dotyczy to też dzieci. Warto zdawać sobie z tego sprawę i zmierzać do wspierania takich rozwiązań, które byłyby pomocne dla ludzi zmagających się z różnymi problemami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: EEC 2016: jak powinna wyglądać międzynarodowa współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!