Ekonomiści: deficyt rachunku obrotów bieżących niższy niż oczekiwano

Ekonomiści: deficyt rachunku obrotów bieżących niższy niż oczekiwano
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Źródłem poprawy salda obrotów bieżących mniejszy spadek wolumenu eksportu niż importu oraz mniejsze transfery z tytułu dochodów inwestorów zagranicznych. Poprawa w polskim handlu zagranicznym jest możliwa w 2017 r. pod wpływem ożywienia gospodarczego za granicą i odbicia w handlu światowym.

Zobacz także: NBP: ujemne saldo rachunku bieżącego i kapitałowego

Ekonomiści prognozowali ujemne saldo rachunku obrotów bieżących na poziomie 765 mln euro (3,3 mld zł). Tymczasem z danych NBP wynika, że w październiku rachunek obrotów bieżących zanotował deficyt na poziomie 393 mln euro (1,7 mld zł) wobec deficytu 999 mln euro (4,3 mld zł).

W komentarzu do danych ekonomista Pekao SA Piotr Piękoś wyjaśnił, że źródłem poprawy salda C/A (obrotów bieżących - PAP) był powrót nadwyżki na rachunek handlowy (30 mln euro/130 mln zł wobec deficytu 200 mln euro/860 mln zł we wrześniu) oraz mniejszy niż przed miesiącem deficyt na rachunku dochodów pierwotnych (tj. mniejsze transfery z tytułu dochodów inwestorów zagranicznych).

"Na rachunku handlowym zanotowano wyraźny spadek eksportu (o 3,1 proc. r/r, licząc w euro) przy wciąż dodatniej, aczkolwiek jedynie symbolicznie, dynamice importu (0,2 proc. r/r). W porównaniu do poprzedniego miesiąca spadek wolumenu eksportu był jednak mniejszy niż importu, co przełożyło się na lepsze saldo handlu" - zaznaczył Piekoś. "Niski odczyt eksportu był w dużej mierze oczekiwany, biorąc pod uwagę słabe dane o produkcji przemysłu za październik, natomiast negatywnie zaskoczył import - jego niski odczyt może być częściowo pochodną słabości krajowych importochłonnych inwestycji" - dodał.

Zaznaczył, że w związku z dobrą koniunkturą w niemieckim przemyśle ekonomiści Pekao SA spodziewają się przyspieszenia wzrostu eksportu w nadchodzących miesiącach, a wsparciem dla krajowego eksportu pozostaje kurs walutowy utrzymujący się na poziomach gwarantujących wysoką rentowność i konkurencyjność eksportu. "Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę spodziewane równoczesne przyspieszenie importu w konsekwencji coraz silniejszego popytu wewnętrznego (wsparcie fiskalne dla konsumpcji prywatnej, oczekiwane odbicie w inwestycjach), w średnim terminie oczekujemy lekkiego pogorszenia salda handlowego" - stwierdził ekonomista Pekao SA.

Z kolei główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga wyjaśnił, że niski odczyt eksportu jest zgodny ze słabymi wynikami produkcji przemysłowej i niemieckiego eksportu w tym miesiącu. "Pewien ujemny wpływ wynikał także z negatywnego efektu dni roboczych w październiku, niemniej spodziewamy się, że w pozostałych dwóch miesiącach roku eksport również może zanotować ujemne tempo wzrostu - zaznaczył. "Naszym zdaniem również import będzie niski, w dół ciągnąć go będzie słaba sytuacja eksportu (eksport jest importochłonny), chociaż w przeciwnym kierunku działać będzie efekt silnej konsumpcji prywatnej. " - dodał.

Reluga zwrócił uwagę, że pozostałe składniki salda obrotów bieżących były mniej więcej zgodne z oczekiwaniami: nadwyżka salda usług 1 mld euro, deficyt salda dochodów pierwotnych 1,4 mld euro i deficyt salda dochodów wtórnych bliski zera. 12-miesięczny deficyt obrotów bieżących wyniósł wg naszych szacunków 0,7 proc. PKB i w okolicach tego poziomu utrzyma się do końca roku.

Ekonomista BZ WBK skomentował też wyniki podaży pieniądza M3, która wzrosła w listopadzie o 9,7 proc. r/r wobec 8,7 proc. r/r w październiku i prognoz 8,6 proc. r/r. "Przyśpieszenie wynikało przede wszystkim z mocnego wzrostu depozytów gospodarstw domowych i firm (odpowiednio o 1,6 proc. m/m i 2,8 proc. m/m), wspieranego także przez osłabienie złotego. Niemniej, mocny wzrost w tej kategorii widać także po oczyszczeniu z efektów kursowych. Mocno wzrosła także gotówka w obiegu (o 2,1 proc. m/m). W kredytach zaobserwowano natomiast kontynuację tendencji obserwowanych wcześniej (umiarkowany wzrost) - wyjaśnił Reluga.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekonomiści: deficyt rachunku obrotów bieżących niższy niż oczekiwano

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!