Ekonomiści: dynamika PKB w III kw. raczej nie przekroczy 3 proc.

Ekonomiści: dynamika PKB w III kw. raczej nie przekroczy 3 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W trzecim kwartale nasza gospodarka rozwijała się najprawdopodobniej w tempie nieprzekraczającym 3 proc. - przewidują ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Dane o PKB zostaną opublikowane przez GUS ok. godz. 10.

Według prognoz rynkowych opracowanych przez PAP na podstawie opinii ekonomistów PKB wzrósł w III kwartale o 2,8 proc., zaś w całym 2014 roku gospodarka urośnie o 3,1 proc.

Główny ekonomista BNP Paribas Michał Dybuła powiedział PAP, że za trzeci kwartał spodziewa się 2,5 proc. wzrostu PKB w ujęciu rocznym i wzrostu o 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym (odsezonowanym). Jego zdaniem dane miesięczne: produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa, sprzedaż detaliczna wskazują, że wzrost gospodarczy zmniejszył się nawet do ok. 2-2,1 proc. rdr.

"Natomiast spodziewamy się, podobnie jak w drugim kwartale, wyraźnej dodatniej kontrybucji ze strony zapasów i nieco silniejszych wydatków rządowych, co poprawi wskaźnik spożycia zbiorowego. Niemniej jednak oczekiwanie, że tempo wzrostu PKB spadnie do ok. 3 proc. naszym zdaniem jest zbyt optymistyczne" - powiedział Dybuła.

Według ekonomisty czwarty kwartał tego roku i pierwszy kwartał przyszłego roku także mogą być słabe dla gospodarki, PKB będzie rósł o ok. 2,5 proc. lub nawet mniej w ujęciu rocznym. "Natomiast kwartalne tempo wzrostu powinno się nieco poprawiać już może od czwartego kwartału tego roku. Może wynieść 0,5 proc., a na początku przyszłego roku może to być 0,6-0,7 proc" - poinformował Dybuła.

Ekonomista przewiduje, że w tym roku tempo wzrostu PKB wyniesie 2,9 proc., a w przyszłym roku 2,5 proc.

Podobnego odczytu spodziewa się główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurtek. "Prognozuję, że w trzecim kwartale nasz PKB wzrósł o 2,8 proc. Jest jednak szansa, że może to być nieco więcej - nawet 3 proc." - zaznaczyła w rozmowie z PAP.

"Sprzedaż detaliczna w trzecim kwartale dość słaba w porównaniu do tej odnotowanej w drugim. Podobnie było z produkcją przemysłową i budowlano-montażową. Patrząc na te trzy komponenty należy na pewno spodziewać się spowolnienia gospodarczego" - dodała.

Wskazała jednak, że jeśli inne składowe PKB wypadły lepiej, np. zapasy, to dynamika może zostać nieco podbudowana.

W środę minister finansów Mateusz Szczurek podczas Kongresu Bankowości Detalicznej ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że dynamika PKB w minionym kwartale prawdopodobnie nie była tak imponująca jak miało to miejsce w pierwszej połowie tego roku. "Nie wątpię, że wzrost polskiej gospodarki nadal będzie w ścisłej czołówce krajów UE. Jednocześnie dane miesięczne, które widzieliśmy dotychczas wskazują, że nie będzie łatwo osiągnąć tak dobrego wyniku, jak w pierwszej połowie roku" - mówił Szczurek.

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS w drugim kwartale tego roku PKB zwiększyło się - licząc rok do roku - o 3,3 proc., a w pierwszym kwartale o 3,4 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!