Ekspert: rozmawiając z Chinami pamiętajmy, że to potężny gracz

Ekspert: rozmawiając z Chinami pamiętajmy, że to potężny gracz
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozmawiając z Chinami, musimy pamiętać, że rozmawiamy z potężnym krajem, o bardzo długiej historii; czasami u nas się o tym zapomina, że to jest już znaczący gracz na światowej planszy - powiedział PAP Olgierd Uziembło, sinolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

W niedzielę wizytę w Warszawie rozpocznie przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xin Jinping z delegacją. Rozmowy Chińczyków z przedstawicielami polskich władz mają dotyczyć przede wszystkim kwestii gospodarczych.

Uziembło zwrócił w rozmowie z PAP uwagę na fakt, że chińska delegacja przyjedzie do Polski znakomicie przygotowana.

"Oni przed tą wizytą już rok robili rozpoznanie w Polsce - przyjeżdżali, rozmawiali z instytutami badawczymi, rozmawiali z różnymi think tankami; przyjeżdżały chińskie delegacje różnych szczebli i rozpoznawały teren. Wiem, że na pewno bardzo interesował ich stosunek wszystkich krajów regionu, m.in. Polski, do Rosji, do tego, co się dzieje w Rosji, do sytuacji na Ukrainie" - mówił sinolog.

Dodał, że "trudno powiedzieć", czy równie solidnie przygotowani do wizyty są polscy politycy.

Pytany o przyczyny chińskiego zaangażowania w Europie Środkowej, Uziembło ocenił, że Chińczyków "zaniepokoiły ostatnie działania Rosji". Dlatego - wyjaśnił - "chcą mieć tutaj, w środkowej Europie, grupę państw, najchętniej z wyraźnym przywództwem, z którymi oni mogliby rozmawiać i współpracować".

"Myślę, że jeżeli Polska to rozegra dobrze, to mamy szansę być takim regionalnym przywódcą" - dodał ekspert.

Uziembło był też pytany m.in. o czynniki kulturowe, które mogą oddziaływać na przebieg i powodzenie rozmów.

"Jeżeli ludziom zależy na zawarciu porozumienia, to zazwyczaj różnice kulturowe im tego nie uniemożliwią. Natomiast są one bardzo wygodnym pretekstem do uniemożliwienia porozumienia, kiedy nie chcemy go osiągnąć" - zauważył.

Jednocześnie sinolog wskazał w rozmowie z PAP na kilka elementów chińskiej kultury politycznej i obyczajów, na które powinni zwracać uwagę przedstawiciele strony polskiej.

"Ponieważ są nową, wznoszącą się siłą, która ma naprawdę coraz więcej do powiedzenia, spodziewają się, że - szczególnie kraje postrzegane jako małe, takie jak nasz, będą się raczej do nich dostosowywać. I to jest problem: jak się dostosować, jednocześnie nie oddając za wiele" - powiedział.

Według eksperta, podejmując decyzje w sprawie strategii rozmów, strona polska powinna jednak pamiętać o tym, że "rozmawia z ogromnym krajem o bardzo długiej historii". "O tym się czasami u nas zapomina, że to jednak jest już znaczący gracz na światowej planszy. I to nie jest plansza szachów, tylko plansza go (starochińska gra planszowa - PAP)" - podkreślił.

Uziembło zwrócił też uwagę na zdolność Chińczyków do wykorzystywanie różnic kulturowych na swoją korzyść, np. poprzez próby wykorzystywania sytuacji, w której druga strona "nie jest pewna, co oni myślą".

"Dlatego zawsze zalecam, żeby w zespołach, które współpracują z Chińczykami, było przynajmniej dwie lub trzy ukryte osoby chińskojęzyczne, których się nie ujawnia, żeby było wiadomo, o czym rozmawiają oni między sobą" - dodał ekspert.

Jako istotne w rozmowach Chińczykami wymienił również niestosowanie wobec nich zbyt wyraźnej odmowy, czy negacji, która w kulturze chińskiej "wiąże się z utratą twarzy".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekspert: rozmawiając z Chinami pamiętajmy, że to potężny gracz

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!