Eksperymentalna Komisja Europejska Junckera

Eksperymentalna Komisja Europejska Junckera
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowa KE, z siedmioma "superkomisarzami" i zreformowanym podziałem kompetencji, będzie zajmować się tym, co najważniejsze dla obywateli UE - przekonują współpracownicy przyszłego szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Czas pokaże, czy eksperyment się powiedzie.

"Jednym z głównych zarzutów pod adresem Komisji Europejskiej jest to, że robi za dużo i zbyt często zajmuje się drobnymi sprawami, nie rozróżniając, co się liczy, a co nie. Zmiana organizacji Komisji ma zapewnić, że skupi się ona na najważniejszych sprawach, o których Juncker mówił w czasie kampanii wyborczej" - tłumaczył jeden ze współpracowników nowego szefa KE.

Te priorytety to: poprawa regulacji, przestrzeganie Karty Praw Podstawowych i zasad praworządności; unia energetyczna; miejsca pracy, wzrost, inwestycje i konkurencyjność; euro i dialog społeczny; jednolity rynek cyfrowy; budżet i zasoby ludzkie oraz polityka zagraniczna i wzmocnienie roli Unii Europejskiej na świecie.

Nad realizacją tych priorytetów nowej KE czuwać ma siedmiu zastępców Junckera, którymi w większości mianował byłych premierów oraz dotychczasowych komisarzy. Mają oni koordynować prace pozostałych komisarzy oraz "filtrować" pojawiające się inicjatywy. Zgłaszane propozycje trafią pod obrady całej Komisji, jeżeli zostaną zaakceptowane przez wiceprzewodniczących KE.

Jedną z najważniejszych innowacji będzie utworzenie wspólnej teki obejmującej rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Właśnie tymi kwestiami zajmować się będzie w nowej KE polska komisarz Elżbieta Bieńkowska. Główne zadania, jakie wyznaczył jej Juncker, to stworzenie nowej strategii dokończenia budowy jednolitego rynku dóbr i usług w UE, a także podniesienie udziału przemysłu w gospodarce UE z 16 do 20 proc. do 2020 r.

W liście do przyszłej polskiej komisarz Juncker pisze, że wspólny rynek jest największym zasobem UE w dobie rosnącej globalizacji, dlatego trzeba wykorzystywać wszystkie jego potencjalne możliwości. "Musimy dokończyć budowę jednolitego rynku dóbr i usług, a także uczynić z niego trampolinę do rozwoju naszych firm i przemysłu w światowej gospodarce" - podkreślił.

To w usługach ulokowanych jest około trzy czwarte miejsc pracy w gospodarce unijnej, odpowiadają one też za znaczny procent PKB UE. Mimo tego państwa członkowskie jak dotąd nie zdecydowały się na pełną swobodę ich świadczenia.

Przykłady ograniczeń to np. konieczność zamieszkania czy rejestracji w danym kraju lub konieczność otrzymania koncesji przed uzyskaniem zgody na świadczenie określonych usług. To wszystko ogranicza konkurencję i szkodzi w szerszej perspektywie konkurencyjności w UE. Państwa członkowskie patrzą jednak na sprawę ze swojej perspektywy, chcąc chronić miejsca pracy w swoim kraju.

Nowa KE ma jednak nie ingerować w sprawy, które nie muszą być regulowane na poziomie unijnym. Juncker przestrzegł w liście do Bieńkowskiej, że aby wspierać innowacje czy konkurencyjność, KE nie może wychodzić ze zbyt nakazowymi czy szczegółowymi rekomendacjami, zwłaszcza jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa.

Polka będzie w KE pracowała nad projektami koordynowanymi w szczególności przez wiceprzewodniczącego ds. zatrudnienia, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności, wiceprzewodniczącego ds. euro i dialogu społecznego, wiceprzewodniczącego ds. jednolitego rynku cyfrowego oraz wiceprzewodniczącego ds. unii energetycznej.

Jednym z priorytetów KE będzie budowa unii energetycznej, która ma wzmocnić niezależność UE od zewnętrznych dostawców energii i zapewnić jej bezpieczeństwo energetyczne. Jak zapewniały źródła zbliżone do Junckera, chodzi o realizację propozycji polskiego premiera Donalda Tuska w tej sprawie. Juncker już podczas kampanii przed eurowyborami poparł propozycję Tuska dotyczącą wspólnych zakupów gazu przez kraje UE.

Sprawy związane z unią energetyczną mają podlegać wiceprzewodniczącej KE Alence Bratuszek ze Słowenii, ale w Komisji będzie też osobny komisarz ds. polityki klimatycznej i energii. Dotychczas klimatem i energią zajmowali się osobni komisarze, a obserwatorzy często uważali ich za konkurentów. Juncker postanowił to pogodzić, bo - jak argumentował - obie dziedziny są od siebie wzajemnie zależne.

Podobnie postąpił z zadaniami związanymi z zapewnieniem stabilności finansów oraz polityką socjalną. Jeden z wiceprzewodniczących Komisji, Łotysz Valdis Dombrovskis ma odpowiadać zarówno za sprawy euro, jak i dialogu społecznego.

Pewne kontrowersje wzbudziła nominacja dla brytyjskiego komisarza Jonathana Hilla, który ma odpowiadać za stabilność finansową, usługi finansowe i rynki kapitałowe. Ma zajmować się m.in. regulacjami dotyczącymi banków. Eurodeputowani Zielonych i socjaldemokratów uznali, że Hill będzie niczym "lis w kurniku", bo Wielka Brytania od dawna broni interesów londyńskiego City. Zdaniem wielu komentatorów przyznanie takiej teki Brytyjczykowi to "gałązka oliwna" pod adresem Londynu. Brytyjski premier David Cameron był przeciwny nominacji Junckera na nowego szefa KE.

W nowej KE będzie też osobny komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych, co spodoba się krajom na południu UE, zmagającym się z falą nielegalnych imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Tę tekę obejmie Grek Dimitris Awramopulos.

Na znaczeniu traci polityka rozszerzenia UE. W nowej KE będzie komisarz ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych (będzie nim Austriak Johannes Hahn), ale nie rozszerzenia. Juncker wiele razy powtarzał, że przez najbliższe pięć lat Unia nie przyjmie nowych członków. Jednak rozpoczęte już negocjacje akcesyjne, np. z Turcją czy Serbią, będą kontynuowane.

Zdaniem komentatorów czas zweryfikuje zapowiedzi Junckera, że nowa struktura KE usprawni jej prace. Nie jest wykluczone, że wśród komisarzy, których kompetencje będą się zazębiać, dojdzie do konfliktów - oceniają obserwatorzy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eksperymentalna Komisja Europejska Junckera

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!