Eurazjatycka Unia Gospodarcza zaniepokojona umową Ukraina-UE

Eurazjatycka Unia Gospodarcza zaniepokojona umową Ukraina-UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kraje Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), tworzonej przez kilka państw b. ZSRR, są zaniepokojone wejściem w życie umowy o stowarzyszeniu między UE i Ukrainą - oświadczył w poniedziałek w Moskwie prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.

Na szczycie EUG w Moskwie Łukaszenka przypomniał, że od 1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie część handlowa umowy UE-Ukraina. Według jego słów ekspansja tanich ukraińskich towarów może odbić się nie tylko na rynku rosyjskim, ale na innych krajach EUG. Kraje te, przede wszystkim Kazachstan i Białoruś, rozważają, "jak postąpić (...), żeby wesprzeć naszą sojuszniczą Rosję" - powiedział Łukaszenka. Prócz Białorusi, Kazachstanu i Rosji do EUG należy też Armenia i Kirgistan.

Prezydent Białorusi ocenił, że "powstaje poważna sytuacja, jeśli chodzi o strefę wolnego handlu" Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP). "Może powstać sytuacja, kiedy towar Ukrainy zostanie zastąpiony towarem z Unii Europejskiej, a ich (ukraiński) towar napłynie na nasze terytorium" - powiedział.

Według Łukaszenki podjęto decyzję, że w przeciągu pierwszego kwartału 2016 roku sprawa ta zostanie zbadana, a w ciągu pół roku powstanie system elektronicznej deklaracji towarów na obszarze EUG.

Już w zeszłym tygodniu Łukaszenka mówił, że handlowa część umowy Ukrainy z UE niepokoi nie tylko Rosję. Ocenił wówczas, że Białoruś ma wystarczająco dużo własnych problemów gospodarczych, ale gdy kraj zaczną jeszcze zalewać kraj towary z UE, wwożone na Ukrainę bez cła, "to dopiero będzie kłopot".

Umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) to najważniejsza i największa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, podpisanej w czerwcu 2014 r. Rosja uważa, że wchodzące 1 stycznia 2016 r. w życie porozumienie zaszkodzi jej interesom gospodarczym i grozi podjęciem kroków odwetowych, aby chronić swój rynek. Premier Dmitrij Miedwiediew zapowiedział w poniedziałek, że Rosja wprowadzi od 1 stycznia dla Ukrainy cła i embargo na produkty spożywcze analogiczne do obowiązującego w stosunku do państw, które poparły sankcje wobec Rosji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Eurazjatycka Unia Gospodarcza zaniepokojona umową Ukraina-UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!