Europa rzuci wyzwanie Chinom i USA. Ma być liderem

Europa rzuci wyzwanie Chinom i USA. Ma być liderem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Unia powoła Europejską Radę ds. Innowacji: stworzy jedną instytucję, która kompleksowo zajmie się przełomowymi technologiami o wysokim potencjale oraz innowacyjnymi spółkami, co dopomoże Wspólnocie zyskać pozycję lidera w innowacjach rynkowych - mówi Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji, w rozmowie z Adamem Sofułem i Jackiem Ziarno.

- Wielkie unijne przedsięwzięcie "Horyzont 2020" widzi pan wśród największych europejskich "success stories". Załóżmy, że piszemy obszerny, problemowy tekst, by w szczegółach udowodnić tę tezę. Co - według pana - powinno się znaleźć w konspekcie tej pracy?

- Faktycznie taki tekst już istnieje: to średniookresowa ocena programu "Horyzont 2020", opierająca się na niezależnych raportach ekspertów, analizach Komisji Europejskiej i konsultacjach społecznych. Fakty i liczby w nim zawarte mówią same za siebie. Wskazują, w jaki sposób program przyczynia się do tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego, jak zajmuje się największymi wyzwaniami społecznymi i poprawą naszego życia.

- A przykłady?

- To wiele znakomitych projektów, które przyniosą wymierne skutki w przyszłości. Na przykład budowa zakładu pilotażowego w celu produkcji lepszych nanoleków, które dopomogą w leczeniu poważnych chorób. Inny projekt: innowacyjne systemy bezpieczeństwa pojazdów dla staranniejszej ochrony pieszych i rowerzystów.

Dzięki programowi "Horyzont 2020" Europa staje się też bardziej zielona - staramy się osiągać cele Porozumienia paryskiego w sprawie klimatu; chodzi o finansowanie projektu "Czyste Niebo" (partnerstwo publiczne i prywatne) - po to, by samoloty powodowały mniej hałasu i zanieczyszczeń.

Program Horyzont 2020 jest elastyczny, odpowiada na nowe i pilne potrzeby, jak choćby alarmy związane z wirusami Ebola i Zika. Dzięki błyskawicznej reakcji ze strony programu "Horyzont 2020" zgromadzono ponad 1,6 mln szczepionek przeciw wirusowi Eboli... A to przecież zaledwie kilka przykładów projektów angażujących najtęższe umysły Europy i innych części świata.

- Jaka jest skala Horyzontu 2020?

- Okazał się niezwykle atrakcyjny. Zainteresowani nim pochodzą z ponad 130 krajów, a przeszło połowa z nich to ci, którzy nie brali udziału w poprzednim programie - tj. w 7. Programie Ramowym w zakresie badań i rozwoju (FP7). Liczba wniosków w porównaniu do FP7 wzrosła rocznie o 65 proc., do łącznej liczby 100 000. Skokowy wzrost zapotrzebowania na fundusze unijne spowodował jednak nadmiar zgłoszeń i, niestety, wzrost liczby odrzuconych wniosków. Program wyraźnie tworzy unijną "wartość dodaną" i niesie z sobą widoczne korzyści - także na tle wsparcia na poziomie krajowym i regionalnym. 83 proc. finansowanych projektów nie zostałoby zrealizowanych bez finansowej pomocy ze strony UE.

Według danych z września 2018 r. z "Horyzontu 2020" udzielono wsparcia 9500 projektom w sumie na kwotę 33 mld euro. Ponad 1000 spośród tych projektów dotyczy polskich uczestników, którzy obecnie ubiegają się o ponad 313 mln euro ze wspomnianego programu.

- Możliwe, że w programie "Horyzont Europa", obejmującym lata 2021-27, badania i rozwój zasili ponad 100 mld euro - byłby to zapewne największy tego typu fundusz na świecie. W jakiej mierze to kontynuacja "Horyzontu 2020", w jakiej zaś mierze ów projekt starać się będzie iść po nowych ścieżkach?

- Nasza propozycja "Horyzontu Europa" opiera się na sukcesie "Horyzontu 2020"; Unia będzie w dalszym ciągu wśród liderów globalnych badań i innowacji. Z proponowanym budżetem w kwocie 100 mld euro "Horyzont Europa" stanie się najbardziej ambitnym w historii programem w dziedzinie badań naukowych i innowacji.

W dużej mierze będzie to kontynuacja poprzedniego programu: to doskonalenie trzech filarów (znakomita baza naukowa, wiodąca pozycja w przemyśle, wyzwania społeczne - przyp. red.) - z niewielkimi zmianami w zasadach i procedurach uczestnictwa. Ulepszymy nowy program po to, by zmaksymalizować jego wpływ, znaczenia dla społeczeństwa i potencjał tworzenia przełomowych innowacji.

Do najważniejszych inicjatyw naszego programu zaliczyłbym Europejską Radę ds. Innowacji (EIC), która wspomoże Unię w dążeniu, by zostać liderem w innowacjach rynkowych, oraz nowe unijne misje w badaniach i innowacjach, koncentrujące się na wyzwaniach społecznych i przemysłowej konkurencyjności. Proponujemy także podwojenie wsparcia dla państw członkowskich, takich jak Polska, które mogą jeszcze pozostawać w tyle w rozwoju potencjału badawczego i innowacyjnego.

Program "Horyzont Europa" przyczyni się także do swobody i większego otwarcia w dostępie do publikacji i danych, co będzie podstawowym modus operandi. Proponujemy także "nową generację" partnerstw europejskich i intensywniejszą współpracę z innymi programami unijnymi, jak na przykład funduszami strukturalnymi, które są tak ważne dla Polski.

- Także w Polsce dostrzegamy, że coraz częściej wśród naukowców i ludzi biznesu kształtuje się przekonanie, że Europa nie nadąża za Stanami Zjednoczonymi i najbardziej dynamicznymi państwami azjatyckimi w transmisji prac badawczych z nauki do biznesu. Co dalej?

Więcej w strefie premium WNP.PL.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Europa rzuci wyzwanie Chinom i USA. Ma być liderem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!