XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Europejski Bank Inwestycyjny wskazuje największe problemy Polski. Bez tego nie dogonimy Europy

Europejski Bank Inwestycyjny wskazuje największe problemy Polski. Bez tego nie dogonimy Europy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Wzrost gospodarczy w Polsce jest wysoki, napędzany jest jednak głównie konsumpcją wewnętrzną. Największymi wyzwaniem dla Polski są zwiększenie inwestycji prywatnych oraz innowacyjności, która umożliwiłaby naszemu krajowi przesunięcie się wyżej w łańcuchu wartości, utrzymanie szybkości konwergencji gospodarczej, a także przejście do gospodarki opartej na wiedzy - wyjaśnia Karolina Żelawska-Pałasz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

  • Zdaniem Europejskiego Banku Inwestycyjnego średnioterminowy wzrost PKB Polski powinien pozostać nadal na wysokim poziomie powyżej 3 proc.
  • Jednym z problemów jest to, że polskie firmy pozostają w tyle za swoimi unijnymi odpowiednikami pod względem inwestycji w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia. W efekcie ich produktywność jest znacznie niższa niż średnia europejska.
  • Dla zarówno polskich, jak i europejskich firm najistotniejszym elementem ich strategii finansowania jest bezpieczeństwo finansowe. Wpływ na nie ma zarówno dywersyfikacja źródeł finansowania, dobór partnerów finansowych, jak i warunki finansowania - odpowiednio długi okres kredytowania.
  • Karolina Żelawska-Pałasz będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dniach 13-15 maja pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.


Szczyt koniunktury za nami. Jaka jest pani prognoza na rozwój sytuacji gospodarczej?

Karolina Żelawska-Pałasz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego: – Oczekujemy stopniowego osłabienia ostatnio notowanych spektakularnych poziomów wzrostu gospodarczego, jednak średnioterminowy wzrost powinien pozostać nadal na wysokim poziomie powyżej 3 proc.

Wsparciem dla wzrostu gospodarczego będą wciąż płynące do Polski środki unijne. W dłuższym terminie należy jednak oczekiwać osłabienia wzrostu polskiej gospodarki, które związane będzie z problemami strukturalnymi, jak niekorzystne zmiany demograficzne, niski poziom inwestycji i produktywności polskich przedsiębiorstw, a przede wszystkim słabnąca koniunktura globalna.

Przy czym mówimy tylko o spowolnieniu wzrostu, ale wciąż wzroście PKB.

Wyzwania, o których pani wspomniała, uznaje pani za najistotniejsze dla polskiej gospodarki?

– Wzrost gospodarczy w Polsce jest wysoki, napędzany jest jednak głównie konsumpcją wewnętrzną. Największymi wyzwaniem dla Polski są zwiększenie inwestycji prywatnych oraz innowacyjności, która umożliwiłaby naszemu krajowi przesunięcie się wyżej w łańcuchu wartości, utrzymanie szybkości konwergencji gospodarczej, a także przejście do gospodarki opartej na wiedzy.

EBI przeprowadza corocznie ankietę inwestycyjną na podstawie wywiadów z firmami. Co z niej wynika?

– Wyniki ostatniego badania, przeprowadzonego od kwietnia do lipca 2018 roku pokazują następujące wyniki: około 25 proc. firm uważa, że zainwestowało zbyt mało w ciągu ostatnich trzech lat. To wartość wyższa niż średnia UE.

Czytaj też: Europejski Bank Inwestycyjny chce wspierać morskie farmy wiatrowe w Polsce

Stwierdzono, że polskie firmy pozostają w tyle za swoimi unijnymi odpowiednikami pod względem inwestycji w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia, z 29-proc. udziałem w całości inwestycji (w porównaniu ze średnią dla UE wynoszącą 44 proc.) oraz udziału inwestycji w poprawę efektywności energetycznej (29 proc. dla polskich przedsiębiorstw vs 37 proc. średnia unijna). Inwestycje odtworzeniowe są określane jako priorytet inwestycyjny przez 55 proc. firm.

W efekcie produktywność polskich firm jest znacznie niższa niż średnia europejska, 70 proc. polskich firm klasyfikuje się w najniższym kwintylu.

Ogólnie rzecz biorąc pod względem stopy inwestycji jako procentu PKB, Polska przez ostatnie 25 lat pozostawała w tyle za pozostałymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej i całej UE. Utrzymywała się jako jedyny kraj w regionie przez większość okresu znacznie poniżej benchmarku, wynoszącego 25 proc., liczonego jako stosunek wartości inwestycji do PKB.

Poziom ten utrzymywany był przez kraje, które pomyślnie przeszły od średniego dochodu do wysokich dochodów. Obecne poziomy inwestycji nie są wystarczające do utrzymania wielkości kapitału w stosunku do PKB przy rozsądnych założeniach wzrostu.

Szczególnie niepokoi niski poziom inwestycji sektora prywatnego, tzn. sektora przedsiębiorstw, który należy do najniższych w UE.

Jak Europejski Bank Inwestycyjny może minimalizować skutki tych tendencji?

– Misją EBI jest właśnie finansowanie rozwoju i wzmacnianie konkurencyjności gospodarczej firm działających w UE, poprzez udzielanie długoterminowego finansowania kredytowego, wspierającego inwestycje.

Czytaj też: Nowe technologie odmienią podejście także do sądownictwa

W przypadku Polski jest to o tyle istotne, ze EBI kładzie szczególny nacisk na wspieranie prywatnych inwestycji firm, w szczególności w obszarze innowacyjności. Pracujemy więc z naszymi klientami w obszarach, które potencjalnie mogą dać gospodarce pozytywny długoterminowy impuls rozwojowy.

Jakiego rodzaju inwestycje EBI finansuje w Polsce?

– Jesteśmy obecni w Polsce od lat 90., przy czym od wstąpienia Polski do UE regularnie pożyczamy rocznie kwoty liczone w miliardach euro.

We wcześniejszym okresie głównie skupialiśmy się na finansowaniu infrastruktury oraz sektora energetycznego, w ostatnich latach staramy się znacząco zwiększać udział w finansowaniu szeroko rozumianych innowacji, sektora nauki i przedsiębiorstw.

Finansujemy szerokie spektrum firm, zarówno jeśli chodzi o wielkość firm, jak i sektory, w których działają. Pod względem wielkości są to głównie średnie, zatrudniające od 250 do 3000 pracowników oraz duże przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 3000 pracowników, operujące w zasadzie we wszystkich branżach od producentów żywności poprzez sieci spożywcze, producentów mebli, części samochodowych, opakowań, sektor chemiczny, drewno-papierniczy, metalurgiczny, telekomunikacyjny i farmaceutyczny.

Jakiego rodzaju konkretne korzyści płyną z tego finansowania?

– Jest kilka głównych pozytywnych aspektów wsparcia EBI. W mojej ocenie w kolejności od najważniejszego są to: bezpieczeństwo finansowania, długie terminy spłaty (dłuższe niż kredyty typowo oferowane przedsiębiorstwom przez banki komercyjne lub dostępne dla obligacji korporacyjnych), stabilność, kontracykliczny charakter działania naszej instytucji, rola EBI jako strategicznego i długoterminowego partnera finansowego, konkurencyjne warunki cenowe (jako instytucji non-for-profit), oprocentowanie kredytów w formie zmiennej lub stałej stopy procentowej, nasza ekspertyza sektorowa i techniczna oraz znaczące kwoty pojedynczych kredytów, jakie bank może zaoferować.

Oferujemy finansowanie dłużne w formie od tradycyjnych kredytów, tzw. pożyczki senioralnej aż do instrumentów głęboko podporządkowanych tzw. quasi-equity.

Jakie jest wkład EBI w zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki?

– Finansowanie innowacji jest wśród głównych kierunków strategii, na które bank pożycza pieniądze.

Finansujemy prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez polskie instytuty badawcze, uczelnie i przedsiębiorstwa. Udzieliliśmy w różnej formie wsparcia finansowego m.in. Narodowemu Centrum Nauki i Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju, Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu i Uniwersytetowi Medycznemu w Poznaniu oraz sektorowi prywatnemu na innowacje produktowe, innowacje w procesie produkcji, digitalizację oraz centra B+R.

Jak najlepsze firmy kształtują strategię finansową i finansują rozwój?

– Z naszych obserwacji i rozmów z różnej wielkości polskimi i europejskimi firmami wynika, że najistotniejszym elementem ich strategii finansowania jest bezpieczeństwo finansowe. Wpływ na nie ma zarówno dywersyfikacja źródeł finansowania, dobór partnerów finansowych, jak i warunki finansowania - odpowiednio długi okres kredytowania.

Proszę podać konkretne przykłady wsparcia firm z rynku polskiego.

– Finansujemy duże i średnie przedsiębiorstwa z najróżniejszych branż. Dla przykładu finansujemy Grupę Maspex - jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w branży spożywczej.

Bank sfinansował rozbudowę i modernizację zakładów produkcyjnych i magazynów w Lublinie, Olsztynku, Łowiczu i Tychach, a także inwestycje proekologiczne grupy zwiększające jej efektywność energetyczną i produkcję energii odnawialnej (instalację biogazowni w zakładzie w Tychach oraz instalację paneli fotowoltaicznych w Olsztynku).

Sfinansowaliśmy budowę nowych zakładów produkcyjnych dwóch największych spółdzielni mleczarskich w Polsce: SM Mlekpol and SM Mlekovita.

Uczestniczymy finansowo w wieloletnim i kosztownym programie badań i rozwoju leków biopodobnych prowadzonym przez ZF Polpharma.

Jesteśmy też obecni w przemyśle chemicznym, finansując modernizację i działania w zakresie B+R w Grupie Azoty oraz w PCC Rokita. Naszym klientem jest tez KGHM Polska Miedź, którego wspieramy kredytami na inwestycje modernizacyjne i proekologiczne.

Wspieramy też sektor MŚP poprzez kredyty oferowane za pośrednictwem lokalnych finansowych instytucji pośredniczących (banków komercyjnych i firm leasingowych).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Europejski Bank Inwestycyjny wskazuje największe problemy Polski. Bez tego nie dogonimy Europy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!