Europejskie giełdy reagują na bitwy celne oraz istotne dane makro

Europejskie giełdy reagują na bitwy celne oraz istotne dane makro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Giełdy w Europie Zachodniej ostatnią w tym tygodniu sesję rozpoczęły na plusach. Rządy od Europy, przez Turcję, po Indie przyłączają się do rundy taryf celnych typu "oko za oko - ząb za ząb". Na pole bitwy handlowej w tym tygodniu powróciły też USA i Chiny.

  • Inwestorów czeka seria danych makro.
  • Kredytodawcy Grecji porozumieli się ws. warunków wyjścia tego kraju z programu pomocowego.
  • Inwestorzy z uwagą śledzą obrady OPEC i jego sojuszników w Wiedniu.

    W Unii Europejskiej zaczynają obowiązywać unijne cła odwetowe wobec USA. Amerykańskie cła na stal i aluminium, m.in. z UE, zaczęły obowiązywać od 1 czerwca.

W piątek wchodzi w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej nakładające dodatkowe cła na import niektórych towarów pochodzących z USA, o wartości handlowej 2,8 mld euro. Decyzja w sprawie dalszych 3,6 mld euro zostanie podjęta później.

Również inne państwa nakładają na USA cła odwetowe. Turcja nałożyła około 25 proc. cła na importowane z USA dobra warte 1,1 mld USD (12 proc. całości importu z USA). Indie również wprowadziły dodatkowe bariery celne dla kilku kategorii produktów.

Na pole bitwy handlowej w tym tygodniu powróciły USA i Chiny.

Na początku tygodnia prezydent USA Donald Trump zagroził Chinom wprowadzeniem dodatkowych 10-procentowych ceł na kolejne importowane towary chińskie wartości 200 mld dolarów, eskalując trwającą już wojnę handlową. Amerykański prezydent podkreślił, że zdecydował się na to posunięcie w odpowiedzi na decyzję Pekinu o podniesieniu od 6 lipca taryf celnych na amerykańskie towary rolne i samochody, wartości 34 mld dolarów.

Chiny nie pozostają dłużne - jeśli prezydent USA Donald Trump wprowadzi karne cła na dodatkowe chińskie towary o wartości 200 mld USD rocznie, ChRL będzie zmuszona zastosować "wszechstronne środki ilościowe i jakościowe, aby udzielić silnej odpowiedzi" - podał we wtorek chiński resort handlu.

"Nastroje na rynkach mocno ucierpiały z powodu nasilającej się retoryki pomiędzy USA a ich handlowymi partnerami" - mówi Jeffrosenberg Tan, szef strategii inwestycyjnych w PT Sinarmas Sekuritas.

"Wcześniejsza euforia inwestorów co do zsynchronizowanego globalnego wzrostu gospodarczego została skutecznie zastąpiona przez zsynchronizowane globalne zaostrzenie sytuacji i rosnący protekcjonizm" - ocenia.

Analitycy podkreślają, że globalnemu wzrostowi gospodarczemu zagraża eskalacja napięć w relacjach handlowych między USA a Chinami. Podczas gdy wielu inwestorów ma nadzieję, że możliwe jest osiągnięcie "rozejmu", zanim chińskie towary zostaną obłożone cłami, to jak do tej pory prezydent USA Donald Trump nie okazał żadnych oznak wycofywania się ze swojej polityki celnej.

Do tego amerykańska Rezerwa Federalna sygnalizuje szybsze tempo zaostrzania polityki monetarnej w USA - zwracają uwagę eksperci. To wszystko nie sprzyja poprawie sentymentu inwestorów na globalnych rynkach akcji.

Tymczasem 22 czerwca na inwestorów czeka seria danych makro: wskaźniki PMI dla sektora przemysłowego i usług w czerwcu m.in. Niemczech (9.30), strefie euro (10.00) i USA (15.45). Przed 9.00 końcowe dane o PKB w I kw. 2018 podadzą Francuzi.

Są już PMI z Francji: w VI w przemyśle było 53,1 pkt. wobec szacowanych 54,0 pkt., a w usługach 56,4 pkt. wobec prognoz: 54,3 proc.

Jest też końcowy PKB we Francji w I kw. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,2 proc. w I kwartale 2018 r. licząc kwartał do kwartału, podczas gdy w IV kw. 2017 wzrósł o 0,7 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee w końcowym wyliczeniu.

W ujęciu rocznym PKB Francji wzrósł w I kwartale o 2,2 proc., po wzroście w IV kwartale o 2,8 proc. - podał Insee.

Teraz w uwagą będą śledzone wszelkie doniesienia z Wiednia, gdzie odbywa się spotkanie OPEC i jego sojuszników - w sprawie wysokości dostaw ropy na globalne rynki paliw. Podobno jest już wstępne porozumienie, m.in. Arabii Saudyjskiej i Rosji, aby podwyższyć produkcję ropy, ale na ostateczne ustalenia trzeba jeszcze poczekać.

Tymczasem kredytodawcy Grecji porozumieli się w nocy z 21 na 22 czerwca nt. warunków wyjścia tego kraju z programu pomocowego, w tym restrukturyzacji jego zadłużenia. Ateny powinny wypracowywać nadwyżkę pierwotną w budżecie przez najbliższe 42 lata.

"Po ośmiu długich latach Grecja w końcu nie będzie musiała korzystać z pomocy finansowej - mówił na konferencji prasowej w Luksemburgu szef eurogrupy Mario Centeno. "Nie będzie kontynuacji programu, zapewniamy miękkie lądowanie" - dodał.

Grecja 20 sierpnia wraz z zakończeniem programu dołączy tym samym do Irlandii, Hiszpanii, Cypru i Portugalii, które również były objęte pomocą międzynarodowych kredytodawców po kryzysie, ale nieporównywalnie szybciej udało się im wyjść na prostą.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.20

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3412,77 0,27
DAX Niemcy 12502,29 -0,08
FTSE 100 W.Brytania 7575,13 0,25
CAC 40 Francja 5329,26 0,25
IBEX 35 Hiszpania 9745,10 0,44
FTSE MIB Włochy 21771,14 0,45
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejskie giełdy reagują na bitwy celne oraz istotne dane makro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!