Frankowicze skarżą się do Komisji Europejskiej

Frankowicze skarżą się do Komisji Europejskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" złożyło skargę do Komisji Europejskiej na art. 485 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego wraz z apelem o pilne wydanie zabezpieczenia tego przepisu - poinformowało SBB w środowym oświadczeniu, podpisanym przez prezesa Arkadiusza Szcześniaka.

  • Chodzi o możliwość wydawania nakazów zapłaty na podstawie ksiąg bankowych.
  • W oświadczeniu SBB zwraca uwagę, że w pierwszej połowie 2018 r. w sądach, wydano ponad 163 tys. nakazów zapłaty dotyczących roszczeń z umów, których jedną ze stron był bank.
  • Zostały one wydane właśnie na podstawie art. 485 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego, a roszczenia banków uwzględniono w ponad 77 proc. przypadkach - dodaje stowarzyszenie.

Zdaniem Stowarzysznia "konsumenci w ramach tego postępowania zostali pozbawieni nie tylko praw wynikających z przepisów Dyrektyw Unii Europejskiej", ale równocześnie naruszono ich prawa wynikające z art. 38 Karty Praw Podstawowych "Ochrona konsumentów". "Dlatego też Stowarzyszenie złożyło skargę do KE" - głosi oświadczenie SBB.

Stowarzyszenie przypomina, że brak umocowania w prawie europejskim dla obecnego brzmienia art. 485 par. 3 kpc potwierdza postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydane na podstawie pytania prejudycjalnego pochodzącego z Polski.

"Co prawda, Rząd Polski przygotowuje zmianę przepisów w przedmiocie postępowania nakazowego, jednak prace te trwają już ponad rok, a projekt nadal nie został skierowany pod obrady Parlamentu. Dodatkowo Stowarzyszenie wystosowało 8 października 2018 r. apel do wszystkich posłów o poparcie zmian tych przepisów. Do dnia dzisiejszego ustne poparcie dla proponowanych przez Stowarzyszenie zmian wyraził jedynie Klub Kukiz'15. Nasuwa się zatem pytanie: czy pozostałe kluby parlamentarne nie widzą potrzeby usunięcia przepisów niezgodnych z Dyrektywą UE, mimo zapadających wyroków TSUE?" - czytamy w oświadczeniu.

"Mając na uwadze rażące naruszenie przepisów o ochronie praw konsumenta, Stowarzyszenie złożyło skargę do Komisji Eurpejskiej. Apeluje również o szybkie wystąpienie do TSUE z zabezpieczeniem stosowania zaskarżonych przepisów" - stwierdza SBB.

Zdaniem Stowarzyszenia to działanie pilne i konieczne "ze względu na fakt, iż część sędziów nie respektuje wyroków TSUE - w szczególności I wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie".

Już w październiku SBB złożyło w Sejmie projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, zakładający skreślenie art. 485 par. 3 kpc, definitywnie eliminujący możliwość stosowania bankowego tytułu egzekucyjnego (uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją już w 2015 roku) oraz dostosowujący polskie prawo do orzeczenia TSUE w sprawie wydawania nakazów zapłaty na podstawie ksiąg bankowych.

Projekt, jak informował wtedy PAP Szcześniak, Stowarzyszenie złożyło we wszystkich klubach parlamentarnych, licząc, że któryś z nich złoży projekt jako inicjatywę poselską. "Chodzi o to, że bank sobie pisze na kartce kwotę, którą jego zdaniem klient jest winny, a klient w odpowiedzi na to ma tylko 14 dni na złożenie sprzeciwu" - tłumaczył prezes SBB.

Werdykt Trybunału Sprawiedliwości UE, że w tym zakresie polskie przepisy nie zapewniają właściwej ochrony konsumentów, zapadł już we wrześniu. Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich złożył bowiem w tej sprawie wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym. "Niestety wobec przepisu umożliwiającego bezprawne licytacje nie wnioskowano o tzw. zabezpieczenie, choć ta sprawa wiąże się ze znacznie większymi stratami dla obywateli, niż zmiany kadrowe w Sądzie Najwyższym" - mówił wtedy prezes SBB.

Prezes SBB przypomniał, że TSUE uznał, iż jest w tej sprawie nierówność praw między bankiem i konsumentem. M.in. dlatego, że konsument ponosi większość kosztów zaskarżenia nakazu, a także dlatego, że ten tryb nie daje gwarancji automatycznego badania przez sąd treści umowy pod katem jej zgodności z przepisami prawa.

"Stąd chcielibyśmy, żeby ten przepis nie mógł być stosowany, a zwłaszcza wobec kredytów hipotecznych, zarówno złotowych, jak odnoszących się do walut obcych" - zaznaczył prezes SBB.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Frankowicze skarżą się do Komisji Europejskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!