Gdzie będzie polska gospodarka za pięć lat?

Gdzie będzie polska gospodarka za pięć lat?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jakie są atuty i słabości polskiej gospodarki obecnie, a jakimi przewagami będziemy mogli się pochwalić w 2020 roku? Jak przestawić polską gospodarkę na tory nowoczesności, jaka w tym rola otoczenia regulacyjnego i administracji, a jaka czynników zewnętrznych? Na te i więcej pytań będą się starali odpowiedzieć uczestnicy sesji „Polityka gospodarcza - Polska 2020” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015.

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla przyszłego rozwoju polskiej gospodarki jest tzw. pułapka średniego dochodu. Chodzi o to, że na pewnym etapie rozwoju, zazwyczaj doganiając inne, bardziej rozwinięte kraje, gospodarka może się przez długie lata rozwijać dzięki przemyślanej modernizacji. Jak pisze na swoim blogu Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, modernizacja tym się różni od innowacyjności, że korzysta z już sprawdzonych technologii, które można kupić na rynku. Modernizowana gospodarka rozwija się taniej, szybciej i bez technologicznego ryzyka.

Z kolei barierą rozwoju opartego na modernizacji stają się po jakimś czasie zbyt wysokie koszty pracy. I to właśnie nimi trzeba konkurować, ponieważ najnowsze komercyjne technologie może kupić każdy. Jeśli nie podniesiemy krańcowej produktywności kapitału w stosunku do konkurencji, będziemy skazani na powstrzymywanie wzrostu dochodu z pracy. Pułapka średniego dochodu polega na tym, że dalszy rozwój traci społeczny sens. Bo co z tego, że PKB rośnie, jeśli wraz z nim nie rosną dochody z pracy?

Adam Czyżewski nie ma wątpliwości, że aby obejść pułapkę średniego dochodu, niezbędne są takie zmiany w organizacji gospodarki, które by sprzyjały osiąganiu przewag konkurencyjnych w technologii, jakie dają innowacje. A ponieważ to państwo jest organizatorem sposobu produkcji, wiec ma wiele do zrobienia i wiele od niego zależy. - Jeśli chcemy się dalej rozwijać, powinniśmy opuścić bezpieczny świat znanych technologii i wyruszyć tam, gdzie chcielibyśmy się znaleźć za 50 lat - przekonuje główny ekonomista największej polskiej firmy. To oznacza, że powinniśmy pogodzić planowanie z wizją przyszłości i być otwartymi na zmiany.

Oczywiście taka podróż w przyszłość warunkowana jest szeregiem różnych czynników, nie tylko tych związanych z wpływem administracji państwowej na warunki funkcjonowania biznesu czy jakością stanowionego prawa. Bez wpływu na polską gospodarkę nie pozostaną takie uwarunkowania zewnętrzne jak polityka industrializacji, polityka klimatyczna Unii Europejskiej czy umowa o wolnym handlu pomiędzy UE i USA (TTIP).

Do udziału w dyskusji zaplanowanej na 21 kwietnia zaproszeni zostali: Adam Czyżewski - główny ekonomista PKN Orlen, Olgierd Dziekoński - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Grzegorz Dzik, prezes spółki Impel, Grzegorz Hajdarowicz - Grupa Gremi, Stanisław Kluza - Instytut Statystyki i Demografii, Zakład Statystyki Stosowanej Szkoły Głównej Handlowej w Warszqwie, w latach 2006-2011przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Kowalski - członek Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Mateusz Morawiecki - prezes Banku Zachodniego WBK oraz Jerzy Pietrewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Moderatorem sesji będzie Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Dowiedz się więcej o programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!